Hellim Peyniri

0
2845
hellim-peyniri
- Reklam -

Hellim, Kıbrıs kökenli, sık dokulu, sarımsı beyaz renkte taze bir peynirdir. Genelde ızgarada ya da yağsız tavada kızartıldıktan sonra yenir. Ayrıca, hellim Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs’ın önemli bir ihraç kalemidir.

Hellimin içinde başta keçi sütü olmak üzere süt, tuz ve bazen de nane bulunur. İçerisindeki süt, keçi, koyun veya inek sütü olabilir. Bunların içinde keçi ve koyun sütlerinden yapılanları daha dayanıklı ve lezzetlidir, bunlar bir yıl kadar dayanabilir. İnek sütünden yapılan hellim ise birkaç ay içinde bozulur ve daha az lezzetlidir. Bazen, bu üç farklı hayvanın sütü karışıtırılarak hellim yapımında kullanılır.

2008’den beridir her yıl, Geçitkale Belediyesi tarafından “Geçitkale Hellim Festivali” düzenlenmektedir. Bu festivalde “En Lezzetli Taze Hellim Yarışması”ve “Hellim Güzellik Yarışması” gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Hellim Peyniri Kızartması

Hellim peynirini dilimleyiniz.
Tavayı ocağa koyunuz, altını yakınız .
Tereyağı ekleyiniz, sarımsakları doğrayınız.
Bir iki tavayı sallayarak sarımsakları tavada gezdiriniz.
Peynirleri ekleyiniz (ocağın altını kısmayınız ki peynirler suyunu vermesin) orta ateşte önlü arkalı güzelce kızartarak pişiriniz.
Bu aşamada kızaran sarımsakları çatalla alıp atınız.
İyice kızaran peynirleri tavadan almada 1-2 dakika önce bir tutam kekik atın ve peynirleri ters-yüz edin. Afiyet olsun.
Not: Tavanın altını çok kısmayın peynirler suyunu verir. Kızaran sarımsakları alın atın devamında kötü tat vermesin.

Peynirleri kızartırken tavanın ağzını peçete ile örtün ki etrafa yağları ve suları sıçramasın tencere kapağı ile örtmeyin sulanırlar.

Hellim Peyniri Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • 9 litre inek sütü ( 1 litresi çiğ olarak ayrılacak )
 • Peynir mayası ( 1 çay kaşığı )
 • 1 adet limon

Yapılışı:

 • Öncelikle 8 litre sütü 37 dereceye ısıtıp 35 dereceye gelene kadar ılıtıyoruz. Ilınan sütü mayalama yapacağımız kaba aktarıyoruz.
 • Peynir mayasını bir miktar su ile inceltip ılınan sütün içine döküp tahta bir kaşık yardımıyla karıştırıyoruz.
 • Kıbrıslılar bu işlemde kaşık kullanmaz, elleri ile karıştırırlar. Süt pıhtılaşıncaya kadar bekliyoruz.
 • Üzerini temiz bir tülbentle örtüp pıhtıların dibe çökmesi için 30 dakika daha bekliyoruz. Bunu yaparken ortam serinse etrafına bir havlu ya da battaniye sarmamız gerekli.
 • Kalıp olarak kullanacağımız plastik kevgire elimizle ceviz büyüklüğünde parçalar alıp koyuyoruz ve bastırarak sıkıştırıyoruz.
 • Gevgiri arada alt üst ederek suların iyice süzülmesini sağlıyoruz. Daha sonra kalıbın üzerine ağırlık yapacak şey ( tabak, kâse vb ) koyup 30 dakika sularının iyice süzülmesini bekliyoruz. Bu suları dökmüyoruz çünkü üretimin ilerleyen aşamalarında kullanacağız. Bu 30 dakikanın sonunda elde ettiğimiz telemeyi ( ilkel peyniri ) haşlamaya geçebiliriz.
 • Tencerede kalan peynir suyuna kalıplardan toplanan peynir suyunu ilave ediyoruz.
 • Ayırdığımız 1 litre çiğ sütü de ilave edip içine 1 limon suyunu sıkıyoruz.
 • Ocakta ısınan bu karışımı nor oluşturana kadar bekliyoruz. Oluşan loru bir kepçe yardımıyla aldıktan sonra geriye kalan sarımsı suyu kaynatarak hellimleri 15-20 dakika haşlıyoruz.
 • Hellimler suyun üstüne çıkmaya başladıklarında bu haşlandıkları anlamına gelir. Haşlanan hellimi alıp üzerine soğuk su döküp soğutuyoruz. Daha sonra peynirlerin her yerini tuzlayıp ikiye katlıyoruz.

Dilerseniz hazırladığınız hellim dilimlerinin arasına taze nane koyabilirsiniz.

Afiyet olsun.

- Reklam -