Köşke giden ağaçlı yolGirne – Güzelyurt dağ yolu üzerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi yakınlarındaki Çamlıbel köyü’nde, 1956 tarihli Mavi Köşk, Makarios’un avukatı ve Orta Doğu’nun en büyük silah tüccarı İtalyan asıllı Rum olan Pablo Pavilides’in evi. 1974 Kıbrıs çıkartmasından sonra, bir kaçış tüneli de bulunan bu köşkten kaçmıştı. Geçmiş yıllara kadar bile mobilyalarının bakımı için köşke para gönderdiği söyleniyor.
Rum Makaryos’un avukatının donemin şartlarında muhteşem bir mimariyle yaptırdığı ve dışarıdan hiç kimsenin göremediği ama içeriden her yerin göründüğü bir köşk, Mavi Köşk. Burası Köşkün HavuzuTürk askerinin elinde bir ibret müzesi olarak ziyaretçilere açıktır. Askeri personel tarafından gezdirilirken bazıları şeytanın aklına dahi gelmeyecek sıradışı hikayelerle anlatılan mekan zamanın şartlarına göre oldukça lüks. İçerisindeki eşyalar, değerli tablolar, aksesuarlar, perdeler, banyo ve tuvalet dekorasyonları, bahçesindeki havuz, içerisinden devir-daimli olarak şarap akan mimari olarak estetik musluk, Roma medeniyetinin etkilerini taşıyan havuzlar, o zamanın şartlarında bütün odalarının klimalı oluşu, gizli dehlizler, gizli kasalar, köşkün içerisindeki açıklanamayan sırlar köşk şimdilerde sıradan bir ev havasında olarak gözümüze çarpsa da insanı etkilemekte.

Köşkün hemen önünde zamanın şartlarında muhteşem sayılabilecek bir havuzu var.

kosk_amfi

Köşkün bahçesinin en son noktasından manzara. Bu noktadan ilerideki bütün boğaz ve dağlar görünüyor. Buradan bütün alanı kontrol edebilen köşkün sahibinin silahları denize açılan bu boğazdan kaçırdığı söyleniyor.

Mavi köşkün bahçesinden bir görüntü; Buradan gelen gemiler kontrol ediliyormuş zamanında,

Kilit nokta ise şu: Köşk bu fotoğrafta görünen dağların tepe noktaları bile dahil hiçbir noktadan görünmüyor. Köşkün sahibi çok yakın bir arkadaşı olan bir mimara bu köşkü yaptırdıktan sonra köşkün yerinin kimseler tarafından bilinmemesi için mimarı öldürtüyor.

kosk_dilek_havBu fotoğrafı çekildiği noktanın tam bir kat altında güvenlik noktası (mevzi) bulunuyor. Zamanında burada bulunan Rum askerleri alanda olan bitenleri kontrol ediyorlar. Kıbrıs Barış Harekatı başlayınca köşkün sahibi burayı terkediyor. Burayı ele geçirebilmek için bölgenin ve köşkün bilinmeyişi nedeniyle birçok askerimiz şehit düşüyor.

Köşkün içerisinde fotoğraf çekmek yasak. O yüzden köşkün her bölümünün fotoğrafları yok elimizde, bu fotoğrafların tümünüde internette kısa bir arama sonucu buldum.

Köşk sahibinin oturma odasındaki bütün eşyalar orjinal.

Mavi Köşk iki katlı. İçerisinde gizli dehlizlerin olduğu; tam olarak ne işe yaradıkları bilinmediği için bazı bölümlerin müzede sergilenmediği söyleniyor. Sözgelimi, köşk sahibinin yatağının hemen baş ucunda gizli bir kapak var. Ama tam olarak ne olduğu anlaşılamamış.
kosk_sut_havuzu
Bu da salondaki içerisinin süt ile doldurulup banyo yapıldığı iddia edilen ufak havuzu. Hatta askeri personel tarafından dönemin ünlü yıldızlarından Sophia Loren‘in de bir gece bu köşkte misafir kaldığı ve burada banyo yaptığı söyleniyor.

Köşk büyük bir ihtişamla süslenmiş; bir sürü oda var. Köşkün içerisinde dikkat çeken kırmızı, mavi, sarı olmak üzere üç farklı oda daha var. Kırmızı oda mafya görüşmeleri için gelen arkadaşlarıyla toplantı yaptığı oda, mavi olağan misafirlerini ağırladığı oda, sarı oda ise misafir çocukların odası. Alt kattaki şömineli yemek odasındaki masalar ve sandalyeler ise dikkat çekici. Her masa ve sandalye kırmızı, mavi ve sarı olarak boyanmış. Nedeni ise kalan misafirlerin kaldıkları odanın rengi olan masalardan başka masaya oturmalarına izin verilmemesi; dolayısıyla herhangi bir kalabalık durumunda evin içerisindeki düzeni ve asayişi sağlayabilmek olarak anlatılıyor.

kosk_manzara

Köşkte görülmesi gereken birkaç önemli detay, dinlenmesi gereken birkaç önemli hikaye daha var. Ama genel olarak düşündüğümüzde o zamanın şartları göz önünde bulundurulsa Mavi Köşk bir ibret müzesi olarak günümüzde yerini alıyor.

Odanın duvarlarında sevdiği kişilerin burçlarını simgeleyen semboller var. Örneğin duvarın birinde boğa sembolü var. Bu arada kendisi de kova burcuymuş.

Ayrıca Avukat olan Pavilides mahkemede savunma yapmaya hazırlanırken kullandığı resimde görünen amfi biçimindeki bölümde ilginç bir durum var. Buradatam ortada bulunan siyah bir mermer taşının üzerinde durulup köşke doğru konuştuğunuzda kulaklarınızda sesinizin yankısını duyuyorsunuz, Pavilides bu sayede mahkeme heyetini etkilemek için konuşmasını nasıl yapacağını ses tonunu dinliyordu.

Köşk İç MekanıGiriş katında şömineli bir yemek odası var. Şöminenin hemen sağı bahçeye açılıyor. Mekan zamanın şartlarına göre oldukça lüks bir biçimde döşenmiş. Oda içindeki aksesuarlardan tutun perdelere kadar hiçbir ayrıntı ihmal edilmemiş.

Köşk sahibinin yatak odasında gizli bir geçite giden bir bölüm olduğu söyleniyor. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre geçitin tam olarak nereye vardığı belirlenememiş; bu yüzden yatağın hemen arkasında bulunan bu kapağın gizli bir mahzene açıldığı ihtimalide göz önünde bulunduruluyor. Bu kapağın bir silah kaçakçısı olan Pavilides’in ölüm korkusuyla yaşadığının bir göstergesi olduğu söyleniyor.

kosk_girisKöşkte misafirler için ayrılmış bir çok oda var, perdeler köşkün bütün odalarında değişik desenlerle mevcut. Bu perdelerin özelliği ses yalıtımını sağlaması. Yetkililerin anlattığına göre köşkün bahçesinde müzikli toplantılar, partiler verildiği zaman sesin odalara ulaşması bu perdeler sayesinde mümkün olmuyormuş. Ayrıca duvarlarda değerli tablolar gözükmekte.

Köşkün içinde birde içki salonu var. Duvarlarındada değişik aksesuarlar bulunmakta. Örneğin, köşk sahibinin yakın dostlarının burçlarını temsil ettiği yetkililer tarafından bizlere söylenen bazı demirden objeler mevcut. Bardaki seramiklerin hepsinin orjinal olduğu söyleniyor.
Koltuklar, dönemin şartlarına göre oldukça lüks ve kaliteli sayılacak cinsten; ama zaman içinde eskimiş gibi görünüyor. Tavana baktığınızda döşeli bir soğutma sisteminin kurulu olduğunu göreceksiniz. Bu sistem köşkün bütününe sağlanmış durumda.

Köşk Sahibi PavilidesKöşkün bütününde birçok değerli tabloyu, köşk sahibi Pavilides’in ve yakınlarının çalışmalarının duvarlara asılı olduğunu görebilirsiniz. Köşkün üst katında balkona çıkan yemek salonunun duvarında asılı olan Meryem Ana’nın kucağında Hz.İsa’yı taşıdığı bir resim vardır.
Köşkte ufak bir heykel bulunuyor. Ama özelliği itibariyle önemli bir görev üstleniyor. Bu heykelcik her durumda dengede kalabildiği için yıkılmıyor. Yetkililer, bu heykelciğin olası bir deprem anında bütün köşk ahalisini uyarmak için kullanıldığını söylüyor.

Bu da köşk sahibi Pavilides’in köşkte asılı olan kendi fotoğrafı. Oldukça lüks bir hayat sürdüğü fotoğrafından da anlaşılmakta.

ayrıca kaçakcının çalışma odasında bulunan masası ceylan derisinden yapılmış olup çalışma koltuğu ise insanı rahatsız edecek bir şekilde yaptırılmıştır. Bir oturuşta gece geç saatlere kadar Köşk İbadet Yeriçalışabilmekyemiş.

Bu odada bulunan perdeyi açtığınız zamansa havuzun sesi gelmekte kapattığınız zamansa sanki orda olan camı kapatmış gibi ses kesilmekte buda çok büyüleyici. Kırmızı odada ise kaçakçının masasının duvar kenarında olması ve toplantıları burdan yönetme sebebiyse arkasından gelecek olan bir saldırıya maruz kalmamaktır.
aslanlı fotografta şarap sürekli devir daim oluyor ve aslanın ağzından akıyormuş.

Köşte birde dilek havuzu var burada arkalarını dönüp dilek tutarak bozuk parayı sol omzundan aşağıya doğru bırakırlarmış havuzun içine düştüğünde eğer tura gelirse dileklerinin kabul olacağına inanırlarmış.

Evin heryerinde bu günah çıkartma yerlerinden var fakat bu en büyük günah çıkartma yeri köşkün dışında mevcut.

Köşk Şarap HavuzuMavi Köşk dünyada eşine az rastlanır belkide tek örnek bi yerdir. Bu ünlü avukat ve silah kaçakçısı hala ortadoğu’nun en büyük silah kaçakçısı. Bu kaçakçının 13’e özel bir ilgisi var. Evdeki havuz da 13 musluk var evde 13 oda, evin şeklinin yada bahçesinin tam hatırlayamıyorum 13 şeklinde olması ve buna benzer bir çok şey 13 rakımı çevresinde odaklanmış.

Görevliler tarafından anlatılan bilgiye göre havuza doğru bakan balkondan elma atarmış ve o attığı elmayı kim götürürse o gece onunla beraber olurmuş. yatak odasında 2 pencere var bunların biri güneşin doğuşunu diğeri ise batışını görebilecek şekilde inşaa ettirmiş. Evde çok sayıda günay çıkarma köşesi bulunuyor ve bu köşelerin birinde bulunan bir ayna 9 boyutlu günah çıkarma sırasında arkasını göremeyen Pavilides bu ayna sayesinde odanın tamamını ve arkasından gelebilecek tehlikeleri görebiliyormuş. Ölüm korkusu çok hat safhadaymış.

Mavi Köşk Saat 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.  Sadece Pazartesi günleri bakım nedeniyle kapalı tutulmaktadır.


74 Comments

Cansu Yavuz 22 Mayıs 2008 at 13:45

2 ay once burayi ziyaret ettim ve gercekten cok keyif aldim.Manzarasi ve havasiyla cok super bir yer,ayrica iceride rehberin anlattiklari cok ilginc ve hayli heyecanli,evin her odasinda ayri bir hikaye var.Yazin yine Kibris’a gitcem ve burayi kesinlikle
tekrar ziyaret edecegim.Internette burayi daha once hic gormemistim sadece bir taksicinin tavsiyesiyle gittik,internette gorunce yorum yapmadan edemedim.

Kenan HANÇER 04 Haziran 2008 at 10:06

Bende askerdeyken gittim bundan 2 ay önce harika bir yerdi, rehber asker arkadaş çok güzel anlattı bize herşeyi rehberci asker arkadaşı geçen günlerde trafik kazasında kaybettik mekanı cennet olsun iyi bir insandı neyse gerçektende herkesin gidipde görmesi gereken bir yer diye düşünüyorum.

mustafa uğur 14 Haziran 2008 at 23:56

merhaba ben mustafa askerliğimi mavi köşk gibi güzel bir yerde yaptığım için mutluyum herkesin buraya gidip o güzellikleri yaşaması isterim çok güzel bir yer inannıki

yasin 27 Haziran 2008 at 20:38

Merhaba ben Kırşehir’den yasin askerligimin yaklaşık 13 ayı mavi köşkte geçti bu süre zarfı içerisinde gerek görevimin verdigi gurur gerek mavi köşk gibi tarihi bir yerde askerlik yapmak her her türk evladına kısmet olacagını düşünüyorum. gitmeyi düşünen herkese tavsiye ederim çünkü musteşem bir yapıt içindeki bir çok eser tek kelimeyle muhteşem eger ki fırsatım olursaa tekrarr mavi köşke gidip o güzelim eski anıları tazelemek isterim mavi köşkü gidip görürseninz bana hak verirsiniz. OZANLAR DİYARI ŞİRİN KIRŞEHİRDEN SEVGİLERLE 1986/1 TERTİP BANDO ER YASİN MAVİ KÖŞKTEYDİ

ece :))) 28 Haziran 2008 at 12:29

Halacım benim, biricik halacım kıbrısta yaşıyor. Adanaya geldiği gece saat 2:30’a doğru bize anlattı. gece boyunca uyuyamadım. köşkün ve adamın yaşantısının esiri oldum resmen

ümit 30 Haziran 2008 at 13:58

kıbrısta sadece buraya gitmedim heryeri gezdim 🙂

Namık TEKİN 02 Temmuz 2008 at 22:59

03-09..Haziran günlerinde kaldığım Kıbrıs Girnede GAÜ deki mezuneyet töreninden sonra gezdiğim mavi köşk gerçekten çok güzel ve mutlaka görülmesi gereken bir yer.Yanlız ulaşım tüm kuzey Kıbrısta olduğu gibi özel araban yoksa sorun zamanla çözüleceği umuduyla.Ana vatan TÜRKİYE ‘den Yavru vatan KIBRIS’a sevgiler selamlar.

Yener TOPCU 17 Temmuz 2008 at 16:34

Üç gün önce mavi köşkü ziyaret ettim,bir çok yerini gezdim yavru vatanın ama bende sizler gibi mavi köşk ten çok etkilendim.
En çok etkilendiğim şey ise köşkün bahçesindeki o taşa basıpta konuşurken sesimin yankı yapması ve bu yankıyı sadece benim duyupta etrafımdakilerin hissetmemesi, üstelikte bir santim yana dönseniz yada kaysanız sesin yankı yapmaması. sanki büyü gibi birşeydi, üstelikte büyüye inanmayan biri için çok etkileyici bir deneyim oldu. Diğer bir etkilendiğim nokta ise böyle bir yerden nasıl oluyorda türk birliklerin haberi olmayacak ve orayı almak için bir çok şehit vermemiz. Bu oranın ve sahibinin ne kadar büyük biri olduğunu gösterir o zamanda böle bir yapıt insanın hayal gücünü zorluyor gerçekten, pablo denen kişi düşmanda olsa bizim için insanı kendine hayran mı demeliyim bilmiyorum kendisinde merak uyandırıyor. hayat hikayesi araştırdım en ufak birşey bulamadım evdeki tek resimden başka resminide bulamadım. bu gizlilikte kendisinde bende hep daha fazla merak uyandırsada belkide hiç bir zaman hiç bir şey bilmeden kendisi ile ilgili bir gün kitaplara varlığı bile şüpheli olacak efsane diye tarih kitaplarına geçecektir sanırım.

NUR ÖZGE 23 Temmuz 2008 at 15:27

Mavi Köşk hakkında is yerindeki söylentiler ve anlatılanlar ilgimi çekti ve interne baktım ve anlatılanların hepsi olmasada bir kısmına rastladım en kısa zamanda gitmek istiyorum…

zapatocny 04 Ağustos 2008 at 11:34

offf offf mavi köşk herkesin gelip görmesi gereken bi yer bende şuan mavi köşkte hizmet vermekteyim mavi köşk hakkında hiç bir yerde bulamayacağınız bilgiler bende slmlar herkeseee kozan_prens@hotmail.com

gürcan 05 Ağustos 2008 at 20:28

babacım ben o köşkte 100 gündür nöbet tutuyorum içini dışını heryerını biliyorum bilmediğiniz cok özelliği daha var o köşk muhteşem bir yapıt adamın kafası harbiden calısıyomus tümene tam 1600 km uzaklıkta hergün yürüdüğüm için biliyorum gidip gezilecek bi yer en büyük tertip 88\1 kral tertip girne çamlıbel şafak 260 herkeze slm

nigar seval sarıkelilli 06 Ağustos 2008 at 16:41

2001 yılında mavi köşkü ziyaret ettim süper ,ilğinç dehşet demecek kadar ilği çekici sırlarla kaplı bir köşk . gezmeye görmeye kesinlikle değer. kıbrısa nezman gitsem mutlaka gitmek isterim gezmekle doyulamayacak kadar ğüzelliklerle dolu böle bi köş daha başka bi yerde kesinlikle yoktur.mimarisi süper zekalı olması lazım.anlatılanların hepsi doğrudur ençok ilğimi çeken odasında gizli tünelin olması ve bahçede bulunan ses yankılanma olayı cidden doğru nekadar bağırırsanız bağırın mutlaka sesiniz kulağınıza yankılı geliyo süper birşey ya.TARİHİ İLĞİNÇLİKLERE HAZIRSANIZ MAVİ KÖŞKE BUYRUN DERİM .ZEVKLİ DÜŞÜNCELİ İMKANSIZLIKLARDA YARATILAN İMKANLARLA DOLU SIR KÜPÜ Bİ KÖŞK.ŞUNADA DEYİNMEDEN GEÇEMİYCEĞİM ABİ KOVA BURCUNUN EN BELİRGİN ÖZELLİĞİ TEHLİKE ADAMI OLMASI ZORLUK VE ZOR ADAM OLMALARIDIR. İŞTE ENBÜYÜK ÖRNEGİ VE ŞBİDE TEHLİKELİ İŞE GİRERKEN TÜM RİSKLERİ ORTADAN KALDIRIRLAR.KOVA BURÇLARI…HARİKA Bİ KÖŞK.ORDA KALMAK İSTEMEZDİM GECE UYUYAMAZDIM ÜRKÜTÜCÜ GELİRDİ İLĞİNÇ OLDUĞUDİÇİN.

nigar seval sarı kekilli 06 Ağustos 2008 at 16:46

bu köşkü gezdikten sonra üniversitede verilen gelişim adı altında sunum vardı her insan değişik bi konu seçip araştırıp anlatıyordu hocamızın notuda 100 lük sistemde hep 50 -en iyiye 60 veriyodu yaf anlatsamda 50 vercek anlatmasamda değdim mavi köşkü anlattım 95 aldım.100 veremem çünki 100 alırsan benimle eşit olursun buda benim meslege saygızızlığım dedi 95 aldım
çok güzel bişey tya

hasan 08 Ağustos 2008 at 23:21

mutlaka görülmesi gereken bir yapıt.çok etkileyici bir ortamı var.askerlik sebebi ile görmek nasip oldu

umut 87/1 kıraltertip 10 Ağustos 2008 at 03:39

merhaba arkadaşlar ben askerliğimi kktc de yaptım we tertip gezimizzde burayı ziyaret ettık nekadar anlatsamda azdır gidip görmeniz gereklı ozamanın şartlarına bakıyotumda gerçekten Pablo Pavilides’un kafasi çalışıyormuş köşkün içinne girip bir gezmenız gerekli asker kardeşlerim mükemmel birşekilde rehberlik yapıyorlar…. tawsıyem yolunuz düşerse gidin görün..

umut 87/1 kıraltertip 10 Ağustos 2008 at 03:39

mukemmel

semiha uysal 11 Ağustos 2008 at 12:36

8 ağustos 2008 bu köşkü ziyaret ettim ve birebir bütün anlatılanlar doğru çok gizemli ve zeki bir kişiymiş ev harika bir mimariye sahip ve tablolar çok ihtişamlı evdeki herşeyin bir anlamı var inanılacak gibi değil bu kadar lüks bir hayat ve o yıllarda…. gerçekten etkileyici… köşkün sahibinin fotoğrafını ilk gördüğümde verdiğim tepki TAMDA BEKLEDİĞİM GİBİ BİRİ :))) dediğimde arkamdakilerin kahkahasını hatırlıyorum :))) bu kişi zamanın en ünlü kaçakçısı, yani bu köşk ibret olsun diye tanıtılıyor bu en büyük detayyy…

edi 13 Ağustos 2008 at 00:20

köşk ün esrarengiz bir tarihi var fakat yanlış bir bilgi var. Köşkün sahibi Pablo Pavilides’un köşkün masrafları için para göndermesi sözkonusu olamaz. Çıkarma dan sonra kaçan Pablo Pavilides 1987 yılında İtalyada mafya toplantısında öldürülmüştür. İlginç bi olay evde 13 musluk olması, havuzda 13 suvar olması, evin bahçesinin 13’ü andırmasının dışında Pablo Pavilides’un kıbrıstan kaçışından 13 yıl sonra öldürülmesidir.

ismail 13 Ağustos 2008 at 21:45

ben ismail yanı ben daha önce kıbrısta askerlık yaptım gerçekten muhazam bişey ben byle bişey olduguna inanmadım ama gordumgumde şaşırdım helel olsun bu adama bu adamların sonu hep ölüm oluyor ama keşke yaşasaydı…?saygılarla.

MERİ 17 Ağustos 2008 at 23:37

ABİCİM BN BURALARIN HEPSİNİ GÖRDÜM GEZDİM BİLİYOM AMA BU BİLGİ İÇİN ÇOK SAĞOL GRÇKTN ÇOK ÖZEL EŞYALARI VARMIŞ…

Mustafa YILDIRIM 18 Ağustos 2008 at 12:55

Slm. Ben Kıbrıs’ta 10 yıl kaldım. Her yıl mutlaka mavi köşkü ziyarete gittim.Türkiye’den bi misafirim geldiğinde onlarıda mutlaka oraya götürdüm.Gerçekten o zamanın koşullarına göre tek kelimeyle bir mimari şaheser.Fakat kan paralarıyla yapıldığı için bir o kadar da kötü bir yer. Şimdilerde bizim yani mehmetçiğin elinde olması tam bir gurur meselesi inşallah günümüzde de böyle sağlam ve ihtişamlı binalar yapılırda (onca depreme rağmen hala ayakta kalan bir yapı olması nedeniyle) bizde bunların içinde yaşama olanağı buluruz. Rumlara ibret olsun orası artık bizim malımız

gökçe zeynep 20 Ağustos 2008 at 23:48

mavi köşk kesinlikle görülmesi gereken bi yer.cok güzel harika muhteşem büyüleyici…diycek bi söz yok bence.herkes gezmeli:)

Yavuz Erkan 24 Ağustos 2008 at 23:08

Ben Yavuz Erkan,askerlik dönemimde burayı ziyaret ettim.Çok ilgi çekici bir yer.

hyrlhzmn 30 Ağustos 2008 at 02:10

27/08/2008 tarihinde görme fırsatım oldu.Gerçekten harika bir yer.Eğer Kıbrısa gider ve burayı görmeden gelirseniz
kendinizi kıbrısın en yüksek tepesinden atın daha iyi.Aslında yapılacak çok yorum, sorulacak çok soru var ama ben sadece
bir şey öğremek istiyorum kasasından çıkan altın anahtar şuan ankaradaymış (belki o da sadece bir söylenti) o anahtarın
akıbeti nedir yada o anahtarla ilgili bi bilgi varmı.Eğer o anahtarla ilgili birşey biliyorsanız yazarsanız sevinirim.Özellikle
orada vatani görevini yapan arkadaşlar konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibidir.Orada Köşkü tanıtmakla görevli arkadaş
çok detaylı bilgi veremiyor.Ama orada daha önce görev yapmış ve daha çok detaylı bilgiye sahip olan arkadaşlar varsa bizi
bilmediğimiz konular hakkında bilgilendirirse seviniriz….

melisa 01 Eylül 2008 at 17:47

daha yeni k.k.t.cden geldim ve gelmeden 4 gün önce orayı ziyaret ettim çok garip bir köşk

murat 10 Eylül 2008 at 23:03

slm ben murat ben 1 ay önce akkerligimi bitirdim mavi köşk cok güzel biryer herkezin gidip görmesini istiyorum BND ER MURAT YILDIRIM

mürvet muratoğlu 15 Eylül 2008 at 16:58

akıllı lar zaten hileli işlerde bulunuyor

hasan 17 Eylül 2008 at 15:05

ben askerlimi kıbrıs girnede yaptım mavi köşke gezmeye geldim ve oraya hayran kaldım istanbuldaki arkadaşlarımada anlattım diyorum ya mükemmel bi yapı

figen 22 Eylül 2008 at 19:06

mavi köşk gerçekten gezilip görülmesi gereken yer kıbrısa gelen biri burya uğramadn dnmesnnn

LÜTFİ AYDOĞDU 27 Eylül 2008 at 16:15

SENE 2000 DE KIBRIS MAGOSA ULAŞTIRMA TERMİNAL BİRLİĞİNDE ULAŞTIRMA ÇAVUŞ OLARAK ASKERDİM.ASKERLİĞİMİZİN SON DÖNEMLERİNDE KAÇAKCININ KÖŞKÜNE GEZMEYE GİTTİK MÜKEMMEL BİR ZEKA KULLANMIŞ.ÇOK GÜZEL BİR YEREDE KÖŞKÜ YAPTIRMIŞ HALEN ARZULARIM VE ÖZLERİM KIBRISI.MÜKEMBEL BİR YER YAVRU VATAN

gökhan şentürk manisalı alaşehirli 84/3 29 Eylül 2008 at 00:54

bende mavi köşkü askerliğim sayesinde gezdim çok enteresan ve ilginç bir yer imkanı olanlerın mutlaka ziyaret etmesini tavsiye ederim herkese selam

muhammetcelebi 01 Ekim 2008 at 20:41

ben kıbrıs ta askerlik yapan 1987 ye 1 kral tertip im mavi köşkü gezdim ve cok begendim kral ın maceraları harika herkeze gidip görmelerini tavsiye ederim

hasan cataltepe 05 Ekim 2008 at 08:54

bende askerligimi kıbrısta yaptım ve mavi köşke geziye gittik gercekten sahane bi yapı

bütün 1987/1 kral tertiplere saygılar

Yigit 05 Ekim 2008 at 14:37

Burda yaşaya …. evini gezerken bu adamın ne kadar akıllı ve cani oldugunu anladım bu evin TÜRK ORDUSUNDAN başka ellerde gece bilirmiş ama geçmemiş bu evde hayatını zevki sefayla sürdüren bu şahsiyet bizim bir çok askerimizi şehit etmiştir iyiki daha çok yaşamamış yaşasaydı belkide kıbrıs hepten rumların elinde olurdu işte böyle buraya gidip bu evin nasıl inşa edildiğini görün bu adamın mekanı cehennem olsun orasını allah bilir …

Büşra 13 Ekim 2008 at 22:10

Bencede harika ötesi bi yer ama keşke daha fazla resim olsaydı çünkü bu resimler şahane bi yer olduğunu anlatmıyor. oraya 3 defa gittim ama keşke bi daha gitsem askerin anlatışıda çok etkileyici ama:D:D:D:D:D:D:D

sabrina 15 Ekim 2008 at 19:21

bu adam kaçakçı omasaydı bgn bole bı tarıh olmazdı:)

fatih koçak 21 Ekim 2008 at 18:35

slm tum kıbrıslı arkadaslar ben askerlıgımı turkeli de 86/2 topçu çvs olarak yaptım mavi köşkü ziyaret ettım ve guzel keyıf aldım herkesın gıtmesını isterım

dyg 28 Ekim 2008 at 15:01

25/10/08 de ziyaret ettim harika ötesi bi yer çok etkilendim inanılması güç şeyler gördüm gerçekten gidip görülcek bi yer..

MECİT YERLİ 29 Ekim 2008 at 22:35

bende askerlimi türkelide yaptım ve orayı bende gördüm muhteşem bir yerdi tek kelimeyle harikaydı 85 3 tertip olarak orada görev yaptım orda askerlik yapan benim ne demek istedimi anladı.ama gerçekten kıbrıs çok güzel yerdi hele kızları yürek hoplatıcı SAMSUNLUDAN selamlar belki beni tanıyan birisi yazıtımı işallah görür ve okur mavi köşk ama mavi köşk pavlo pavides işi biliyormuş kardeşim her bir yeri mükemmel hele o koltukları bu kadar 85 3 olarak askerlik yapan bütün kardeşlerime selam olsun EFSANE SAMSUNLU ÇILGIN M 54 REOCU anlayan anladı kardeşlerim benim asi onbaşı

ilhan 01 Kasım 2008 at 12:16

27/07/2008 tarihinde gitmiştim asker arkadaşlarım la çok harika bi yer gidip görmenizi tavisye ederim 87/2 efsana tertipler olarak gittik gördük gezdik fakat en çok hoşuma giden ise bir türk askerinin orda öye muazzam rehberlik etmesi ve çok harika anlatım uslübu köşkten çok askere hayran oldum çılgın ulaştırmadan sevgiler……….

ABDULHADİ BAYRAKTAR 06 Kasım 2008 at 01:10

ben hatayın narlıca beldesinde oturmaktayım 2007 nin ilk ayında iyenlerimin ziyaretine gelmiştim ve oradan beni gezdirmeye götürdüler ve bu mavi köşk denilen yere gittik inanın şimdiye kadar unutamıyorum oşeytanca düşünceler ve omeydana çıkan eser hele o muhteşem üstüne basıpta yankı sağlıyan taşı hiç unutamıyorum kıbrısa giden herkesin orayı görmesini tavsiye ederim gerçekten görülmeye değer hele birde girne kaleside var

Nadir 08 Kasım 2008 at 22:53

ben de bu köşkü gezdim çok muhteşem güzellikleri var herkesin görmesini tavsiye ederim.kıbrıs zaten çok güzel bir yer buda güzelliklerden birtanesi.

emin 09 Kasım 2008 at 23:20

1987’2 tertip askerlik yaptım kıbrısta teskere gezisinde çok tarihi yerler gezdik mavi köşk gibisini ben ve arkadaşlarım hiç görmedik herkesin kesinlikle gidip görmesini tavsiye ediyorum efsane garsondan sevgilerle

uA_Serdar_ 11 Kasım 2008 at 04:51

3 yıl magosa da kaldım. Ve mavi köşke 4-5 sefer gittim. Her misafirimiz geldiginde ilk götürdügümüz yerlerden biri oluyordu. Mimarisi tek kelimeyle mükemmel. Adam sanki yememiş içmemiş herşeyini bu eve adamış. O kadar etkileyici şeyler var ki evin içinde gerçekten bunları kelimelerle anlatamayız. Gidip görmeniz lazım.

Kıbrısı cok özledimm. En yakın zamanda tekrar gidecegim.

2000-2002 Kapalı Maraş Magusa Orduevi…

serdar türkoğlu 13 Kasım 2008 at 12:20

merhaba yaklaşık 14 ay boyunca mavi köşkte rehberlik ve köşk çavuşu olarak görev yaptım muhteşem bir yer herkesin
gidip görmesi gereken bir yer

murat 19 Kasım 2008 at 22:10

SLM BEN MURAT BBUNDAN 3 AY ONCE BENDE ASKERLIGHIM TAMAM LAMIS BIRIYIM HERKEZE TAFSIYEM MAVI KOSKU ZIYARET ETSIN HERKEZE HAYIRLI TESKERELER BND ÇVŞ MURAT YILDIRIM 1987/2 TERTİP

serdar 666 23 Kasım 2008 at 15:53

selam benim anım daha ilginç çünki ben mavi köşkta tam 12 ay kaldım askerliğimi rada yaptım köşkün her yerini karış karış biliyorum.ama yinede çok güzel bir mekan tekrar gitmek isterim aslında köşkün yolundan günde en az 4 defa gidip geldim ama gece nöbette çok korkunç oluyor türlü türlü hayvan sesleri falan yinede askerliğimi böyle bir yerde yaptığım için çok mutluyum 39.cnu mekanize p.tümeni çamlıbel kıbrıs 86/2 bando majör serdar…….

irem 24 Kasım 2008 at 17:58

BEN MAVİ KÖŞKÜ GEZDİM FOTORAFLARDAKİ YERLERİ GÖRDÜM MUHTEŞEM BİR TARİHİ ESERR DİYE BİLİRİZ

MESUT 27 Kasım 2008 at 11:02

GERCEKTEN HARİKA VE MUHTEŞAM BİR YER ÇOK İLGİN VE ENTERESAN ŞEYLER VAR KÖŞKÜN İÇİNDE BEN 2008 EKİM AYINDA GEZDİM MAVİ KÖŞKÜ GERÇEKTEN AKLA HAYALE GELMEYECEK ŞEYLER VAR EVİN İÇİNDE AMA KISMET OLURSA BİR GÜN KIBRISA GELİRSEM MAVİ KÖŞKÜ GEZMEDEN DÖNMEM MEMLEKETE YAŞASIN 1987/3 TERTİPLER İN ADA GEZİSİ ben kıbrısta askerdim bundan 1 ay önce herkese tavsiye ederim köşk gezisini bütün askerlere hayırlı teskereler (ç.v.ş mesut)

ercem 03 Aralık 2008 at 19:34

süper bir yer tek kelimeyle herkesin gidip görmesini tavsiye ederim………

gökhan 04 Aralık 2008 at 17:09

bende 12 ay orda protukol rehberi olarak yaptım ve insanlara bu yalan yeri anlattığım için utanıyorum resmen insanlar kandırılıyor öyle bişey yok tamam ev kaçaçıkçının ama içindeki eşyalar çoğu sonradan getirldi tünel falanda yok havalandırma

Sedef NAZ 12 Aralık 2008 at 22:18

Mavi Köşk gerçekten görülmeye değer bir yerdir. Kurban Bayramında Mavi Köşke ziyarete gittim. İçeriye girer girmez sanki orası insanı büyülüyor. Orda bir takım entirikaların yaşandığını insan hissedebiliyor. Nasıl olur da 17 yıl burada bolluk ve bereket içerisinde yaşamış. Tabii ki! bunların arkasında Rum milleti vardı. Her türlü kötülüğü Türklere yaptıklarının bir örneğidir. Unutmayalım…

Cansu NAZ 12 Aralık 2008 at 22:31

mavi köşk çok güzel bir yer orada güzel odalar gördüm ve beğendim orada insana değişik bir his veriyor ama mıdemkı her odaya gore bır renk var ve sarı rengı cocukların ıse masaları nıye kucuk dıgıl de buyuk!!! bence bu onemlı bır nokta orada Pavilides bolluk ıcınde yasarken rumlar ona yardım edıyordu kı boyle bolluk ıcınde yasıyordu unutmayalım kı nerede rum varsa kotuluk orda baslar demektır EN BUYUK TURK MILLETI!!!…

mecit yerli 13 Aralık 2008 at 13:20

85/3tertip olarak orada askerdim tek kelimeyle muhteşemdi birde benim zamanımda orada akerlik bir başkaydı anlayan anladı

Gül 14 Aralık 2008 at 00:57

Bir Kıbrıslı olarak burayı gezerken bayağı keyif aldım..Şaşırtıcı bir havası var..özellikle titizlikle verilen bilgiler ve detaylı anlatımı ile insan bir an o günlerde yaşıyor gibi oluyor..Her yönüyle turizme tanıtım amacı ile daha çok çaba sarfedilmesi gereken çok bakımlı ve titiz ellerde güzel bir yer..Mutlaka herkesin göremesi gerekli diyorum..Köşkün tanıtımı ve bakımında Tüm emeği geçenlere ve sonsuz teşekkürler…

mert 14 Aralık 2008 at 17:53

merhaba..bende askerliğimi 85/1 tertip olarak yapmış ve MAVİ KÖŞK’Ü görme fırsatı bulmuştum.1970 yıllarının en buyuk sdilah kaçakçılarından biri olan PABLO PAVİLİDES’İN özenle ve mesleğinde uzmanlaşmış mimarla çalışarak yaptırmış oldugu bu mekan olağanüstü die adlandıralabilecek nitelikte.Köşk’ü gezdiğinizde insanları en çok etkileyecek olaylar ceylan derisinden yapılmış ve oturduktan 2 saat sonra taş gibi sertleşen çalışma sandalyesi, gunumuzde hala çalışan klima, bahçedeki bir tek taşta gercekleşen sesiniz yankı yaparak kulağınıza gelmesi olduklarını düşünüyorum

keziban emra 15 Aralık 2008 at 16:19

tekkelimeyle mükemmel.gidipde gerçekten görülecek bir yer herkeze tafsiye derim

zeynep 16 Aralık 2008 at 23:13

benim öğretmenim gitmiş adı hale konya öptüm))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))::

zeynep 16 Aralık 2008 at 23:18

yıl 2008 bunu demek istedim çünkü 3000 yıllara kadar kalsın bu yazı.kayabaşı alemdardan hale konyanın öğrencisiyim.bu siteye bakmamız ödevdi e ödevimi yaptım yorum yazmazsam olmaz))))))))))):

mehmet sevimli 22 Aralık 2008 at 13:34

slm ben bando er mehmet sevimli ben köşkte toplam 13 ay kaldım gercektende cok mükemel bir yer gezip görülmesi gereken bir yer burdan komutanım cihangir cebic selamlarımı gönderiyorum 1987,3 tertiplere selamlar

hulya 27 Aralık 2008 at 22:46

çok gzek bi bi köşk byldm entrsn bsy yani

AHMET ACET 30 Aralık 2008 at 16:12

24/12/2008 tarihinde kıbrısı ve mavi koşku gezdim muhdeşem bir eser muhdeşem bir luks adam yaşamasını biliyor ama burda benim sozum kıbrısdaki yurttaşlarımıza adam turk dostu gorunub gedirdiği silahlarla turklerin katledilişini sağlamış yuzlerce askerimizin şehit olmasını sağlamış gorduğum manzara cok vahim kıbrısdaki turk genclerimizin coğunun rum vatan daşı olduğunu oğrendim bu nasıl turkluk bizi katledenlerin vatandaşlığına ilgi duymak aklım almıyor orfumuzu toremizi unuttuk bizi katledenlerle kolkola gezmeye başaltık lutfen aklımızı başımıza alalım turkun turkden başka dostuyok bunu untmayalım birde ercan hava limanında tuvaletlerde taharet musluğu olmamayışı beni hayretle icine duşurdu bu nasıl turkluk nasıl muslumanlık
yazık yazık

mustafa 05 Ocak 2009 at 00:26

mrb ben mustafa mavi köşk ü herkes bildiğini veya heyecan verici yanlarını yazıyor bunların hepsını gecin n sadece gıdın gorun mest olun baska bır sey yazmak yalan olur bnd.er mustafa arg.. yasın dedeme de slm olsun

hayriye ERDOĞAN 05 Ocak 2009 at 03:10

gerçekten harika bi yer keşke tekrar gidebilsem çok etkilendim herkese anlatıyor tawsiye ediyorum en çok yatak odasını begendim güneşin doguşunu we batını seyrediyor süper herkes gitsin we görsün bötle bir güzelligi

Selena ÖZTEPE 17 Ocak 2009 at 17:29

seni çok seviyorum halacığım. Halamın sayesinde mavi köşkü gördüm ve herkese tavsiye ediyorum.Ölüm korkusuyla yaşamanın teknolojiyi nasıl geliştirdiğinin açıkça bir ifadesi MAVİ KÖŞK.Odanın her yerini gören aynalar,ses geçirmeyen perdeler,her mevsim renk değiştiren dolap,nereye çıktığı bilinmeyen tünel……… MUTLAKA GÖRÜN.

NİZAM BACACI 19 Ocak 2009 at 15:37

arkadaşlar anlatılmaz yasanır derlerya aynen öyle biryer cünkü adam öyle birev yaptırmışki cocukllara özel deprem odası .bır avizeye benzer şey vr bakıldıgında sanki kamera vazifesi yapıyor giriş ve salonu gösteriyor kısacaca köşkün icindeki çöpün bile bir özelligi var en büyük özelliği köşk bütün cepheleri rahatlıkla görüyor ama hiçbir cepheden görünemiyor herkese tavsiye ederim imkanı olan mutlaka uğrasın .Tankcı81\4tertıplere selamlar

ceyhun çolakkaya 22 Ocak 2009 at 11:44

çok enterasan bı yer.askerde ıken gittım herkese tavsıye edıyorum.adamın yaptıgı şeyler akıl almaz bişey.o zamanlar sefalet içindeyken o adam muhteşem bı hayat yasamış

yasmin 23 Ocak 2009 at 17:18

mawiköşke gitmedım ama bu esrarengız yeri cok merak ettm gercekten tek bır resm war ama adamın ne kadar lüks bir yasam surdugu fotograftan bellı o köşkte yasamak isterdm

şaban 24 Ocak 2009 at 21:06

arkadaslar on numara bır yer ben askerde oradaydım mavı koskede gıttım gezıye resmen dehşet bıyer hatta fotoları bıle var bende

mehmet turgut 27 Ocak 2009 at 14:23

ben mehmet askerliğimi kıbrıs barış sosyal tesislerinde yaptım size tavsiyem mavi köşkü yakından görün adam öyle bir köşk yapmışki akıl mantık işi değil türklerimiz kıbrıs harekatında işkenceler yapılarak öldürülürken kendisi rumlara silah satarak sefa içinde yaşamıştır insan oğplunun aklına gelmiyecek esrarengiz odalar bulunmaktadır mavi köşkte ve gidin görün
yani yazmaya kalksam belki harfler yetmicek o derece yani odam öyla korkak biriymiş ki yatağının baş ucunda metrelerce kazılan bir tünel var bu tünel bi köti durumda 1 kilometre uznluğunda iskeleye uzanıyo ve o tünelden kaçıp iskeleye ulaştığında gemiyle italyaya kaçıyo ve bu gerçekten olan bişey nasıl derseniz türkler ve rumlar arasında barış imzalandığında ve bunu duyan mavi köşkün sahibi adı paul olan silah kaçakçısı tünelden kaçarak iskeleye ulaşıyo ve ordan italyaya kaçıyo 1974 yılında kaçan paul italyada 1986 yılında bir toplantıda ortadan kaldırılıyo daha bilgi almak için ve o esrarengiz evi görmek için mutlaka kıbrısa yolunuz düşerse mutlaka ama mutlaka uğrayın hoşçakalın.

yusuf temel 28 Ocak 2009 at 01:02

slm benyusuf temel askerliğimi mavi köşte tamamladım gördüdüklerimi beni okadar etkilediki anlatamam gercekten gezip görmeye deyer 1987/4.

gürkan göl 28 Ocak 2009 at 16:26

mavi köşk gerçekten de harika adamın köşkündeki her şey o kadargüzel tasarlanmışki bazı özelikler bu günün mimarisinde bile
yok

ali yağmur ecem olgu sel ayfer nakisa aleyna murat 31 Ocak 2009 at 19:56

biz buraya arkadaşlarla gittik o adam bizim amcamız

esra biradlı 31 Ocak 2009 at 20:10

gerçekten çok güzellllllllllllllllllllllll

Leave a Comment