Köşke giden ağaçlı yolGirne – Güzelyurt dağ yolu üzerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi yakınlarındaki Çamlıbel köyü’nde, 1956 tarihli Mavi Köşk, Makarios’un avukatı ve Orta Doğu’nun en büyük silah tüccarı İtalyan asıllı Rum olan Pablo Pavilides’in evi. 1974 Kıbrıs çıkartmasından sonra, bir kaçış tüneli de bulunan bu köşkten kaçmıştı. Geçmiş yıllara kadar bile mobilyalarının bakımı için köşke para gönderdiği söyleniyor.
Rum Makaryos’un avukatının donemin şartlarında muhteşem bir mimariyle yaptırdığı ve dışarıdan hiç kimsenin göremediği ama içeriden her yerin göründüğü bir köşk, Mavi Köşk. Burası Köşkün HavuzuTürk askerinin elinde bir ibret müzesi olarak ziyaretçilere açıktır. Askeri personel tarafından gezdirilirken bazıları şeytanın aklına dahi gelmeyecek sıradışı hikayelerle anlatılan mekan zamanın şartlarına göre oldukça lüks. İçerisindeki eşyalar, değerli tablolar, aksesuarlar, perdeler, banyo ve tuvalet dekorasyonları, bahçesindeki havuz, içerisinden devir-daimli olarak şarap akan mimari olarak estetik musluk, Roma medeniyetinin etkilerini taşıyan havuzlar, o zamanın şartlarında bütün odalarının klimalı oluşu, gizli dehlizler, gizli kasalar, köşkün içerisindeki açıklanamayan sırlar köşk şimdilerde sıradan bir ev havasında olarak gözümüze çarpsa da insanı etkilemekte.

Köşkün hemen önünde zamanın şartlarında muhteşem sayılabilecek bir havuzu var.

kosk_amfi

Köşkün bahçesinin en son noktasından manzara. Bu noktadan ilerideki bütün boğaz ve dağlar görünüyor. Buradan bütün alanı kontrol edebilen köşkün sahibinin silahları denize açılan bu boğazdan kaçırdığı söyleniyor.

Mavi köşkün bahçesinden bir görüntü; Buradan gelen gemiler kontrol ediliyormuş zamanında,

Kilit nokta ise şu: Köşk bu fotoğrafta görünen dağların tepe noktaları bile dahil hiçbir noktadan görünmüyor. Köşkün sahibi çok yakın bir arkadaşı olan bir mimara bu köşkü yaptırdıktan sonra köşkün yerinin kimseler tarafından bilinmemesi için mimarı öldürtüyor.

kosk_dilek_havBu fotoğrafı çekildiği noktanın tam bir kat altında güvenlik noktası (mevzi) bulunuyor. Zamanında burada bulunan Rum askerleri alanda olan bitenleri kontrol ediyorlar. Kıbrıs Barış Harekatı başlayınca köşkün sahibi burayı terkediyor. Burayı ele geçirebilmek için bölgenin ve köşkün bilinmeyişi nedeniyle birçok askerimiz şehit düşüyor.

Köşkün içerisinde fotoğraf çekmek yasak. O yüzden köşkün her bölümünün fotoğrafları yok elimizde, bu fotoğrafların tümünüde internette kısa bir arama sonucu buldum.

Köşk sahibinin oturma odasındaki bütün eşyalar orjinal.

Mavi Köşk iki katlı. İçerisinde gizli dehlizlerin olduğu; tam olarak ne işe yaradıkları bilinmediği için bazı bölümlerin müzede sergilenmediği söyleniyor. Sözgelimi, köşk sahibinin yatağının hemen baş ucunda gizli bir kapak var. Ama tam olarak ne olduğu anlaşılamamış.
kosk_sut_havuzu
Bu da salondaki içerisinin süt ile doldurulup banyo yapıldığı iddia edilen ufak havuzu. Hatta askeri personel tarafından dönemin ünlü yıldızlarından Sophia Loren‘in de bir gece bu köşkte misafir kaldığı ve burada banyo yaptığı söyleniyor.

Köşk büyük bir ihtişamla süslenmiş; bir sürü oda var. Köşkün içerisinde dikkat çeken kırmızı, mavi, sarı olmak üzere üç farklı oda daha var. Kırmızı oda mafya görüşmeleri için gelen arkadaşlarıyla toplantı yaptığı oda, mavi olağan misafirlerini ağırladığı oda, sarı oda ise misafir çocukların odası. Alt kattaki şömineli yemek odasındaki masalar ve sandalyeler ise dikkat çekici. Her masa ve sandalye kırmızı, mavi ve sarı olarak boyanmış. Nedeni ise kalan misafirlerin kaldıkları odanın rengi olan masalardan başka masaya oturmalarına izin verilmemesi; dolayısıyla herhangi bir kalabalık durumunda evin içerisindeki düzeni ve asayişi sağlayabilmek olarak anlatılıyor.

kosk_manzara

Köşkte görülmesi gereken birkaç önemli detay, dinlenmesi gereken birkaç önemli hikaye daha var. Ama genel olarak düşündüğümüzde o zamanın şartları göz önünde bulundurulsa Mavi Köşk bir ibret müzesi olarak günümüzde yerini alıyor.

Odanın duvarlarında sevdiği kişilerin burçlarını simgeleyen semboller var. Örneğin duvarın birinde boğa sembolü var. Bu arada kendisi de kova burcuymuş.

Ayrıca Avukat olan Pavilides mahkemede savunma yapmaya hazırlanırken kullandığı resimde görünen amfi biçimindeki bölümde ilginç bir durum var. Buradatam ortada bulunan siyah bir mermer taşının üzerinde durulup köşke doğru konuştuğunuzda kulaklarınızda sesinizin yankısını duyuyorsunuz, Pavilides bu sayede mahkeme heyetini etkilemek için konuşmasını nasıl yapacağını ses tonunu dinliyordu.

Köşk İç MekanıGiriş katında şömineli bir yemek odası var. Şöminenin hemen sağı bahçeye açılıyor. Mekan zamanın şartlarına göre oldukça lüks bir biçimde döşenmiş. Oda içindeki aksesuarlardan tutun perdelere kadar hiçbir ayrıntı ihmal edilmemiş.

Köşk sahibinin yatak odasında gizli bir geçite giden bir bölüm olduğu söyleniyor. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre geçitin tam olarak nereye vardığı belirlenememiş; bu yüzden yatağın hemen arkasında bulunan bu kapağın gizli bir mahzene açıldığı ihtimalide göz önünde bulunduruluyor. Bu kapağın bir silah kaçakçısı olan Pavilides’in ölüm korkusuyla yaşadığının bir göstergesi olduğu söyleniyor.

kosk_girisKöşkte misafirler için ayrılmış bir çok oda var, perdeler köşkün bütün odalarında değişik desenlerle mevcut. Bu perdelerin özelliği ses yalıtımını sağlaması. Yetkililerin anlattığına göre köşkün bahçesinde müzikli toplantılar, partiler verildiği zaman sesin odalara ulaşması bu perdeler sayesinde mümkün olmuyormuş. Ayrıca duvarlarda değerli tablolar gözükmekte.

Köşkün içinde birde içki salonu var. Duvarlarındada değişik aksesuarlar bulunmakta. Örneğin, köşk sahibinin yakın dostlarının burçlarını temsil ettiği yetkililer tarafından bizlere söylenen bazı demirden objeler mevcut. Bardaki seramiklerin hepsinin orjinal olduğu söyleniyor.
Koltuklar, dönemin şartlarına göre oldukça lüks ve kaliteli sayılacak cinsten; ama zaman içinde eskimiş gibi görünüyor. Tavana baktığınızda döşeli bir soğutma sisteminin kurulu olduğunu göreceksiniz. Bu sistem köşkün bütününe sağlanmış durumda.

Köşk Sahibi PavilidesKöşkün bütününde birçok değerli tabloyu, köşk sahibi Pavilides’in ve yakınlarının çalışmalarının duvarlara asılı olduğunu görebilirsiniz. Köşkün üst katında balkona çıkan yemek salonunun duvarında asılı olan Meryem Ana’nın kucağında Hz.İsa’yı taşıdığı bir resim vardır.
Köşkte ufak bir heykel bulunuyor. Ama özelliği itibariyle önemli bir görev üstleniyor. Bu heykelcik her durumda dengede kalabildiği için yıkılmıyor. Yetkililer, bu heykelciğin olası bir deprem anında bütün köşk ahalisini uyarmak için kullanıldığını söylüyor.

Bu da köşk sahibi Pavilides’in köşkte asılı olan kendi fotoğrafı. Oldukça lüks bir hayat sürdüğü fotoğrafından da anlaşılmakta.

ayrıca kaçakcının çalışma odasında bulunan masası ceylan derisinden yapılmış olup çalışma koltuğu ise insanı rahatsız edecek bir şekilde yaptırılmıştır. Bir oturuşta gece geç saatlere kadar Köşk İbadet Yeriçalışabilmekyemiş.

Bu odada bulunan perdeyi açtığınız zamansa havuzun sesi gelmekte kapattığınız zamansa sanki orda olan camı kapatmış gibi ses kesilmekte buda çok büyüleyici. Kırmızı odada ise kaçakçının masasının duvar kenarında olması ve toplantıları burdan yönetme sebebiyse arkasından gelecek olan bir saldırıya maruz kalmamaktır.
aslanlı fotografta şarap sürekli devir daim oluyor ve aslanın ağzından akıyormuş.

Köşte birde dilek havuzu var burada arkalarını dönüp dilek tutarak bozuk parayı sol omzundan aşağıya doğru bırakırlarmış havuzun içine düştüğünde eğer tura gelirse dileklerinin kabul olacağına inanırlarmış.

Evin heryerinde bu günah çıkartma yerlerinden var fakat bu en büyük günah çıkartma yeri köşkün dışında mevcut.

Köşk Şarap HavuzuMavi Köşk dünyada eşine az rastlanır belkide tek örnek bi yerdir. Bu ünlü avukat ve silah kaçakçısı hala ortadoğu’nun en büyük silah kaçakçısı. Bu kaçakçının 13’e özel bir ilgisi var. Evdeki havuz da 13 musluk var evde 13 oda, evin şeklinin yada bahçesinin tam hatırlayamıyorum 13 şeklinde olması ve buna benzer bir çok şey 13 rakımı çevresinde odaklanmış.

Görevliler tarafından anlatılan bilgiye göre havuza doğru bakan balkondan elma atarmış ve o attığı elmayı kim götürürse o gece onunla beraber olurmuş. yatak odasında 2 pencere var bunların biri güneşin doğuşunu diğeri ise batışını görebilecek şekilde inşaa ettirmiş. Evde çok sayıda günay çıkarma köşesi bulunuyor ve bu köşelerin birinde bulunan bir ayna 9 boyutlu günah çıkarma sırasında arkasını göremeyen Pavilides bu ayna sayesinde odanın tamamını ve arkasından gelebilecek tehlikeleri görebiliyormuş. Ölüm korkusu çok hat safhadaymış.

Mavi Köşk Saat 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.  Sadece Pazartesi günleri bakım nedeniyle kapalı tutulmaktadır.


74 Comments

gökhan 04 Aralık 2008 at 17:09

bende 12 ay orda protukol rehberi olarak yaptım ve insanlara bu yalan yeri anlattığım için utanıyorum resmen insanlar kandırılıyor öyle bişey yok tamam ev kaçaçıkçının ama içindeki eşyalar çoğu sonradan getirldi tünel falanda yok havalandırma

Sedef NAZ 12 Aralık 2008 at 22:18

Mavi Köşk gerçekten görülmeye değer bir yerdir. Kurban Bayramında Mavi Köşke ziyarete gittim. İçeriye girer girmez sanki orası insanı büyülüyor. Orda bir takım entirikaların yaşandığını insan hissedebiliyor. Nasıl olur da 17 yıl burada bolluk ve bereket içerisinde yaşamış. Tabii ki! bunların arkasında Rum milleti vardı. Her türlü kötülüğü Türklere yaptıklarının bir örneğidir. Unutmayalım…

Cansu NAZ 12 Aralık 2008 at 22:31

mavi köşk çok güzel bir yer orada güzel odalar gördüm ve beğendim orada insana değişik bir his veriyor ama mıdemkı her odaya gore bır renk var ve sarı rengı cocukların ıse masaları nıye kucuk dıgıl de buyuk!!! bence bu onemlı bır nokta orada Pavilides bolluk ıcınde yasarken rumlar ona yardım edıyordu kı boyle bolluk ıcınde yasıyordu unutmayalım kı nerede rum varsa kotuluk orda baslar demektır EN BUYUK TURK MILLETI!!!…

mecit yerli 13 Aralık 2008 at 13:20

85/3tertip olarak orada askerdim tek kelimeyle muhteşemdi birde benim zamanımda orada akerlik bir başkaydı anlayan anladı

Gül 14 Aralık 2008 at 00:57

Bir Kıbrıslı olarak burayı gezerken bayağı keyif aldım..Şaşırtıcı bir havası var..özellikle titizlikle verilen bilgiler ve detaylı anlatımı ile insan bir an o günlerde yaşıyor gibi oluyor..Her yönüyle turizme tanıtım amacı ile daha çok çaba sarfedilmesi gereken çok bakımlı ve titiz ellerde güzel bir yer..Mutlaka herkesin göremesi gerekli diyorum..Köşkün tanıtımı ve bakımında Tüm emeği geçenlere ve sonsuz teşekkürler…

mert 14 Aralık 2008 at 17:53

merhaba..bende askerliğimi 85/1 tertip olarak yapmış ve MAVİ KÖŞK’Ü görme fırsatı bulmuştum.1970 yıllarının en buyuk sdilah kaçakçılarından biri olan PABLO PAVİLİDES’İN özenle ve mesleğinde uzmanlaşmış mimarla çalışarak yaptırmış oldugu bu mekan olağanüstü die adlandıralabilecek nitelikte.Köşk’ü gezdiğinizde insanları en çok etkileyecek olaylar ceylan derisinden yapılmış ve oturduktan 2 saat sonra taş gibi sertleşen çalışma sandalyesi, gunumuzde hala çalışan klima, bahçedeki bir tek taşta gercekleşen sesiniz yankı yaparak kulağınıza gelmesi olduklarını düşünüyorum

keziban emra 15 Aralık 2008 at 16:19

tekkelimeyle mükemmel.gidipde gerçekten görülecek bir yer herkeze tafsiye derim

zeynep 16 Aralık 2008 at 23:13

benim öğretmenim gitmiş adı hale konya öptüm))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))::

zeynep 16 Aralık 2008 at 23:18

yıl 2008 bunu demek istedim çünkü 3000 yıllara kadar kalsın bu yazı.kayabaşı alemdardan hale konyanın öğrencisiyim.bu siteye bakmamız ödevdi e ödevimi yaptım yorum yazmazsam olmaz))))))))))):

mehmet sevimli 22 Aralık 2008 at 13:34

slm ben bando er mehmet sevimli ben köşkte toplam 13 ay kaldım gercektende cok mükemel bir yer gezip görülmesi gereken bir yer burdan komutanım cihangir cebic selamlarımı gönderiyorum 1987,3 tertiplere selamlar

hulya 27 Aralık 2008 at 22:46

çok gzek bi bi köşk byldm entrsn bsy yani

AHMET ACET 30 Aralık 2008 at 16:12

24/12/2008 tarihinde kıbrısı ve mavi koşku gezdim muhdeşem bir eser muhdeşem bir luks adam yaşamasını biliyor ama burda benim sozum kıbrısdaki yurttaşlarımıza adam turk dostu gorunub gedirdiği silahlarla turklerin katledilişini sağlamış yuzlerce askerimizin şehit olmasını sağlamış gorduğum manzara cok vahim kıbrısdaki turk genclerimizin coğunun rum vatan daşı olduğunu oğrendim bu nasıl turkluk bizi katledenlerin vatandaşlığına ilgi duymak aklım almıyor orfumuzu toremizi unuttuk bizi katledenlerle kolkola gezmeye başaltık lutfen aklımızı başımıza alalım turkun turkden başka dostuyok bunu untmayalım birde ercan hava limanında tuvaletlerde taharet musluğu olmamayışı beni hayretle icine duşurdu bu nasıl turkluk nasıl muslumanlık
yazık yazık

mustafa 05 Ocak 2009 at 00:26

mrb ben mustafa mavi köşk ü herkes bildiğini veya heyecan verici yanlarını yazıyor bunların hepsını gecin n sadece gıdın gorun mest olun baska bır sey yazmak yalan olur bnd.er mustafa arg.. yasın dedeme de slm olsun

hayriye ERDOĞAN 05 Ocak 2009 at 03:10

gerçekten harika bi yer keşke tekrar gidebilsem çok etkilendim herkese anlatıyor tawsiye ediyorum en çok yatak odasını begendim güneşin doguşunu we batını seyrediyor süper herkes gitsin we görsün bötle bir güzelligi

Selena ÖZTEPE 17 Ocak 2009 at 17:29

seni çok seviyorum halacığım. Halamın sayesinde mavi köşkü gördüm ve herkese tavsiye ediyorum.Ölüm korkusuyla yaşamanın teknolojiyi nasıl geliştirdiğinin açıkça bir ifadesi MAVİ KÖŞK.Odanın her yerini gören aynalar,ses geçirmeyen perdeler,her mevsim renk değiştiren dolap,nereye çıktığı bilinmeyen tünel……… MUTLAKA GÖRÜN.

NİZAM BACACI 19 Ocak 2009 at 15:37

arkadaşlar anlatılmaz yasanır derlerya aynen öyle biryer cünkü adam öyle birev yaptırmışki cocukllara özel deprem odası .bır avizeye benzer şey vr bakıldıgında sanki kamera vazifesi yapıyor giriş ve salonu gösteriyor kısacaca köşkün icindeki çöpün bile bir özelligi var en büyük özelliği köşk bütün cepheleri rahatlıkla görüyor ama hiçbir cepheden görünemiyor herkese tavsiye ederim imkanı olan mutlaka uğrasın .Tankcı81\4tertıplere selamlar

ceyhun çolakkaya 22 Ocak 2009 at 11:44

çok enterasan bı yer.askerde ıken gittım herkese tavsıye edıyorum.adamın yaptıgı şeyler akıl almaz bişey.o zamanlar sefalet içindeyken o adam muhteşem bı hayat yasamış

yasmin 23 Ocak 2009 at 17:18

mawiköşke gitmedım ama bu esrarengız yeri cok merak ettm gercekten tek bır resm war ama adamın ne kadar lüks bir yasam surdugu fotograftan bellı o köşkte yasamak isterdm

şaban 24 Ocak 2009 at 21:06

arkadaslar on numara bır yer ben askerde oradaydım mavı koskede gıttım gezıye resmen dehşet bıyer hatta fotoları bıle var bende

mehmet turgut 27 Ocak 2009 at 14:23

ben mehmet askerliğimi kıbrıs barış sosyal tesislerinde yaptım size tavsiyem mavi köşkü yakından görün adam öyle bir köşk yapmışki akıl mantık işi değil türklerimiz kıbrıs harekatında işkenceler yapılarak öldürülürken kendisi rumlara silah satarak sefa içinde yaşamıştır insan oğplunun aklına gelmiyecek esrarengiz odalar bulunmaktadır mavi köşkte ve gidin görün
yani yazmaya kalksam belki harfler yetmicek o derece yani odam öyla korkak biriymiş ki yatağının baş ucunda metrelerce kazılan bir tünel var bu tünel bi köti durumda 1 kilometre uznluğunda iskeleye uzanıyo ve o tünelden kaçıp iskeleye ulaştığında gemiyle italyaya kaçıyo ve bu gerçekten olan bişey nasıl derseniz türkler ve rumlar arasında barış imzalandığında ve bunu duyan mavi köşkün sahibi adı paul olan silah kaçakçısı tünelden kaçarak iskeleye ulaşıyo ve ordan italyaya kaçıyo 1974 yılında kaçan paul italyada 1986 yılında bir toplantıda ortadan kaldırılıyo daha bilgi almak için ve o esrarengiz evi görmek için mutlaka kıbrısa yolunuz düşerse mutlaka ama mutlaka uğrayın hoşçakalın.

yusuf temel 28 Ocak 2009 at 01:02

slm benyusuf temel askerliğimi mavi köşte tamamladım gördüdüklerimi beni okadar etkilediki anlatamam gercekten gezip görmeye deyer 1987/4.

gürkan göl 28 Ocak 2009 at 16:26

mavi köşk gerçekten de harika adamın köşkündeki her şey o kadargüzel tasarlanmışki bazı özelikler bu günün mimarisinde bile
yok

ali yağmur ecem olgu sel ayfer nakisa aleyna murat 31 Ocak 2009 at 19:56

biz buraya arkadaşlarla gittik o adam bizim amcamız

esra biradlı 31 Ocak 2009 at 20:10

gerçekten çok güzellllllllllllllllllllllll

1 2

Leave a Comment