Ceviz Macunu

0
5341
kıbrıs-ceviz-macunu
kıbrıs-ceviz-macunu
- Reklam -

Kıbrıs’ın ve Lefke’nin en özel lezzetlerinden birisi ceviz macunudur. Kıbrıs’ta en fazla ceviz ve hurma ağacı Lefke’de bulunuyor. Ceviz ve hurma macunu, birer Lefke klasiği olarak ün yapmış durumda.

Eski Kıbrıs’lılar büyük bir itina ile macunlarını hazırlayarak, evlerine gelen misafirlerine Ceviz macunu ikram ederler. Her sene Lefke’de düzenlenen, ceviz ve hurma festivallerinden dolayı, Lefke’yi daha yakından tanımak için düzenlenen tanıtım turuna katılanlara da, hiçbir karşılık beklemeden eşsiz lezzetteki macunlarından ikram edilir.

Lefke’de bin dolaylarında ceviz ağacı bulunmakta. Ceviz genellikle macun yapımından dolayı, yeşil olarak hasat ediliyor.

Ceviz Macunu Tarifi

Ceviz ağaçlarından toplanıp soyulan yeşil cevizler, iki defa günde suyu değiştirmek kaydıyla 6-7 gün serin bir ortamda geniş bir leğen içerisindeki suda bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra, cevizlerin suyuna kireç ilave edilerek 8-10 saat da kireçli su içerisinde bekletilir. Kireçli sudan çıkartılan cevizler, bol su ile yıkanarak durulanır. Ardından cevizler, 3 kez suyu değiştirilerek haşlanır. Haşlanan cevizler, şiş yardımı ile delinir ve önceden haşlanıp, kabuğu soyulan bademler ceviz içerisine yerleştirilir. Bol limonlu suda iki saat bekletilen cevizler, tencereye alınır. Her 100 ceviz için 2.5 kilo şeker ve 2 bardak su konur. Bir miktar da karanfil ilave edilir. Önce kısık ateşte şekerin erimesi gerekir. Şeker eriyene kadar cevizler de su çıkarmış olur. Ateşten alınan tencere öylece 5-6 saat kadar bekletilir. Daha sonra kıvama gelene kadar bir ya da iki sefer kaynama işlemi tekrarlanır.

Afiyet olsun…

Not : Lefke Turizm Derneği ve Lefke Belediyesi işbirliğinde, her sene geleneksel olarak düzenlenen Lefke Ceviz Festivali Mayıs ayında gerçekleştiriliyor. Cittaslow (sakin şehir) ünvanı alan, Kıbrıs’ın en yeşil kasabası Lefke, özel bir gün geçirmek isteyenleri bekliyor…

[vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=aOJt2KESKmE” title=”Ceviz Macunu Tarifi”]
- Reklam -