Türkiye’den Gelen Su “Geçitköy Barajı”

0
3894
- Reklam -

Geçitköy Barajı, KKTC Su Temin Projesi kapsamında Girne yakınlarında Geçitköy’de yapılan baraj. Proje kapsamında Kıbrıs adasına ulaşacak su için 65 m yüksekliğinde baraj kil çekirdek, kaya dolgulu olarak inşa edilmiştir.

KKTC Su Temin Projesi, Toros Dağları’nın suyunun Akdeniz’den boru ile geçirilerek KKTC topraklarına taşınması işidir. KKTC’ye yılda 75 milyon m³ su ulaşacak, 50 yıl boyunca kullanma ve içme suyu ihtiyacını karşılayacaktır.

geçitköy-barajı-kıbrıs
geçitköy-barajı-kıbrıs

Dragon Çayı (Anamur, Mersin) üzerinde yapılan Alaköprü Barajı’nda biriktirilen su 23 km’lik boru hattı ile Akdeniz kıyısına getirildi. Buradan 80 kilometrelik asma boru ile Akdeniz’i geçip Kıbrıs’a çıkarıldı. Kıbrıs’a ulaşan su kıyıdan Girne yakınlarında yapılan Geçitköy Barajı’na aktarılıyor. KKTC topraklarında yapılan iletim hatlarıyla su ihtiyacı olan alanlara ulaştırılıyor.”Asrın projesi”olarak nitelendirilmektedir.

Geçitköy Barajı Mesire Alanı

Geçitköy Barajı Mesire Alanı” projesi yaklaşık 220 hektar üzerinde hayata geçirilecek. Mesire alanı içerisinde yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, engelli çocuk parkları, macera parkları, koşu parkları, bisiklet parkurları, engebeli bisiklet parkurları gibi birçok aktivite alanı olacak.

Barajın etrafı “cennet” gibi olacak Mesire alanı içerisinde ayrıca kır lokantaları, piknik alanları ve yaban hayatı gözlem kuleleri de oluşturacak. Geçitköy Barajı Mesire Alanı’nda gerekli enerjinin karşılanması için yenilenebilir enerji kullanılacak. Tesislerin rögarları çift çelik kazanlarla kaplanacak.

- Reklam -