Batık Gemi Müzesi

0
1417
batık-gemi-müzesi
batık-gemi-müzesi
- Reklam -

Girne’nin en önemli eserleri arasında yer alan Girne Kalesi, içerisinde barındırdığı eserler ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Zaten kaleye adım attığınız andan itibaren, tüm bu güzellikleri fark edebilir, kendinizi farklı bir deneyimin içerisinde bulabilirsiniz. Batık Gemi Müzesi de bu anlamda düşünüldüğünde, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlamaktadır. Bu derece popüler olmasına etki eden pek çok etken de mevcut. Peki, nedir bu etkenler? İnanın şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Batık Gemi Müzesi’nin Tarihi

Girne Kalesi’nin içerisinde yer alan bu müze, bir adet batık gemiden ve bu gemiye ait kalıntılardan oluşmaktadır. Müzeye adım attığınız andan itibaren, sizleri farklı türde tasarımlar karşıladığı için de, o anki duyguları hissedebileceksiniz. Çünkü sizi batık geminin bulunduğu döneme götürecek pek çok maket bulunuyor. Bu nedenle müzenin gezilmesi, insanların en çok tercih ettiği değerler arasında. Peki, batık geminin tarihi nedir? Gelin bunu inceleyelim.

  • M.Ö. 389 yılına ait bir gemi olduğu düşünülmektedir.
  • Gemi, 1965 yılında, bir balıkçı tarafından, suyun 3 metre derinliğinde fark edilmiştir. Daha sonra gemi ile ilgili çalışmalar yapılmaya başlamıştır.
  • 3 Mart 1976 yılında ise 1 senelik çalışma sonrasında çıkarılan gemi ile müze de açılmıştır.
  • Gemide; 4 adet tuzluk, kaşık ve içki kadehinin bulunması, 4 kişilik bir gemi olduğunu bizlere net bir şekilde göstermektedir.
  • Aynı zamanda gemide bulunan diğer parçalar; 9000 tane badem, 400 civarı şarap amforası, 29 tane değirmen taşı olarak dikkat çeker.
  • Karbonlaşmış halde bulunan bademler, gemi mürettebatının besin maddesinin badem olduğunu da bizlere göstermektedir.
  • 15 metre uzunluğunda olan bu batık gemi, Halep Çamından yapılmıştır. Aynı zamanda bu gemiyi ortaya çıkaranlar, Pennsylvania Üniversitesi araştırmacılarıdır.
  • Doğu yönünde bir sefer gerçekleştirdiği sırada, Girne’de mola vermek maksadı ile hareket ederken, battığı düşünülen bir gemidir.

Yukarıda da net bir şekilde görüldüğü üzere, batık gemisinin tarihi bize farklı değerleri de sunuyor. Sizler de bu güzide müzeyi gezerek, o dönemin anlayışını deneyimleme şansına sahip olabilirsiniz.

Batık Gemi Müzesi ve Barındırdıkları

Girne Kalesi’nin ihtişamlı yapısına ayak bastığınızda, yaşayacaklarınızı sizlere anlatmakta güçlük çekiyoruz. Çünkü bu güzide kale, içerisinde her türlü değeri barındırıyor. En önemlisi de, Batık Gemi Müzesi. Bu müzenin bulunduğu alana geldiğinizde, sizleri maketler karşılar.

Maketler, geminin bulunduğu döneme sizleri bir an olsun götürür. Sonrası ise tam anlamı ile resital.

15 metre uzunluğunda bir gemi ve içerisinde 4 mürettebatın kullandığı malzemeler. Bu malzemeler, o dönemde nasıl yaşadıklarını bizlere gösteriyor. Girne kalesine girdiğiniz andan itibaren devam eden müzik sesleri, Batık Gemi Müzesi içerisinde de devam ediyor ve bu şekilde farklı bir ezgi ile deneyiminize deneyim katıyorsunuz. M.Ö. 389 yılına dayanan geminin bulunduğu Batık Gemi Müzesi dışında farklı yerleri de keşfedebilirsiniz. Bu tip bilgileri öğrenmek isterseniz de, bizleri İnsta

- Reklam -