Magarına Bulli

0
2321
magarına-bulli
magarına-bulli
- Reklam -

Tencereye koyacağınız yeteri miktardaki suyun içine, haslanması için tavuk konur ve kaynamaya bırakılır. Çubuk makarnalar isteğe göre ikiye veya dörde bölünür. Bir taraftan da hellim peyniri rendelenir.
Yarım saat sonra kaynamış olan tavuk, tencereden çıkartılır. Tavuğun haslandığı suyun içine makarnalar atılır. Bu arada su kaynar olmalıdır. Hellim peyniri tuzlu olduğu için, isteğe göre az miktarda tuz katılabilir. On dakika içinde makarnalar hazır olmaktadır. Servis tabağına önce hellim peyniri, sonra haslanmış makarnalar, ardından üstüne tekrar hellim peyniri konulur. Makarnanın güzelliği, hellim peynirinin kat kat serpistirilmesinden gelmektedir. Haslanmış olan tavuk da makarnanın üzerine ilave edildikten sonra, artık en son makarnanın üstüne kuru nane serpistirilir ve magarina bulli bu sekliyle servis hazır hale gelir.

Not: “Magarina” makarna anlamına gelir. “Bulli” ise, Kıbrıs ağzında tavuk için kullanılan bir kelimedir. Dolayısıyla magarina bulli, “tavuklu makarna” anlamına gelmektedir.

Magarina bulli yemeğinin özelliği, makarnaların tavuk suyunda pisirilmesidir. Önceleri evde hazırlanan el makarnasıyla yapılan bu yemek, daha sonraları hazır makarna ile yapılarak daha pratik bir özellik kazanmıstır. Magarina bulli yemeğinde kullanılan tavuk eti, genellikle tavuğun kemiksiz kısmından seçilmektedir. Yemekte kullanılan tavuk etini, hasladıktan sonra teflon tavada kızartıp makarnanın üstüne koyarak servis edenler de bulunmaktadır. Ayrıca haslanan tavuk etinin didiklenmesinin ardından, makarnanın içine karıstırılarak da servis edilebilmektedir.

Kıbrıs’a özgü olan bu yemeği Kıbrıs’a geldiğinizde Kıbrıs’ta Restorantlarda bulup tadına bakabilirsiniz.

- Reklam -