Apostolos Andreas Manastırı

0
2309
apostolos-anreas-manastırı
apostolos-anreas-manastırı
- Reklam -

Apostolos Andreas Manastırı’nın ziyaretçileri adadıkları mumlar eşliğinde  tarihsel ve gizemli bir yolculuğa çıkıyor.

Kıbrıs haritasında yer alan en belirgin burnun en ucuna yakın bir yerde, dünya ortodoks cemaatinin en önemli ibadet yerlerinden olan Apostolos Andreas Manastırı bulunuyor. Her yıl İNANÇ TURİZM’i adı altında gerçekleştirilen özel turlarla adaya gelen turistlerin en önemli uğrak yerlerinden olan bu manastırda cemaat mensupları hem dua ediyor, hemde inançlarına özgü olarak değişik adaklarda bulunuyorlar. Karpaz Yarımada’sının Ay Andrea Burnu olarak bilinen noktasında yer alan manastır, St. Andrew’a (Apostolos Andreas) adanmıştır. Manastıra adını veren St. Andrew’a ait ilgi çekici bilgiler, Hristiyanların kutsal kitabı olan incile dayanmaktadır. Bu da bize manastırın ilgili kesim için ne kadar öenmli bir yer olduğunu açıkça gösteriyor.

St. Andrew’ün, Hz. İsa tartafından papazlığa çağrılan ilk kişi olmasından dolayı dini ünvanı “ilk çağrılan” anlamında “O Protoklitos” olmuştur. Şu anda modern kilisenin altında içme suyu bulunan kuyuların bulunduğu odanın eski manastır binalarından kalma bir ŞAPEL olduğu düşünülmektedir. Manastır avlusundaki büstte, bugünkü manastırın Papa Loannis Oicoromus tarafından yaptırıldığı kayıtlıdır. Türkler ve Rumlar tarafından kutsal mekan olarak kabul gören bu manastırı adaklar için her yıl çok sayıda insan ziyaret etmektedir. Kilise içine girdiğiniz zaman görkemli mimarisi yanında göz alıcı avizeler ve ikonlar da buradaki mistizmi tam anlamıyla yaşamanıza yardımcı oluyor. Hiç kuşkusuz manastırın ziyaretçileri için ayinler dışında en önemli olan bir diğer özellik ise adak imkanı bulmaları. Buraya gelenler giriş kapısının yanında bulunan adak yerine sadece bildiğimiz mumlar yakmıyorlar.

Çok eski bir tarihi yapı olan manastırın hikayesi şöyle;

Aziz Andreas uzun bir gemi yolculuğunda susuzluktan ve hastalıktan kırılan gemi mürettabatına kılavuzluk ederek bu burunun kayalık bir bölgesinde demir atarak karaya çıkmıstır. Tatlı su bulmanın neredeyse imkansız olduğu bu kayalıklarda Aziz Andreas’ın elindeki değneği bir noktaya değdirmesiyle birlikte yerden tatlı su fışkırmaya başlamış. Bu suyu içen mürettebatın tüm hastalıkları iyileşmiş, gözleri görmeyen birinin gözleri açılmış. O gün bu gündür buradaki çeşmeden akan suyun çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenir.

Mumda Aranan Keramet, St. Andrew’ün gücüne inanlar gerçekleşmesini istedikleri dileğin şeklinde mumlar yapıp ya yakıyorlar ya da adak yerine bırakıyorlar. Orada, şu anda gödüğümüz en ilgi çekici örnek, çocuğu olmayan bir ailenin bebek şeklindeki mumlarını buraya bırakmalarıydı. Adak adandıktan sonra, dilek sahipleri dualarına daha bir inançla devam edip gerçekleşmesini sabırsızlıkla bekliyorlar. Manastırdaki mistisizm sadece içeride sürmüyor. Apostolos Andreas’ın deniz tarafında bulunan çeşme de bir çok inanışa ev sahipliği yapıyor. Zaman içerisinde çeşitli nedenlerle oluşan mantar, siil ve çeşitli alerjik deri hastalıklarının bu suyla yıkanınca iyileştiğine inanılıyor. Birçok köylüde bu inanışın hala daha sürdüğünü ve bu suyun gücüne inandıklarını belirtiyorlar.

Özel ilgi turizm sezonu için Kıbrıs’ta inanılmaz bir ortam var. Bu kapsamda bulunan inanç turizmi için adayı ziyaret ediyorsanız eldeğmemiş güzelliklerin merkezi Karpaz Yarımadası’ndan geçerken güzellikleri keşfedebilir, manastırın mistizminde inançlarınızı yerine getirebilir eşsiz mavi sulara sahip Akdeniz’in bu mevsimindeki ılık sularında deniz keyfi yapabilirsiniz.

- Reklam -