St. Barnabas Manastırı ve İkon Müzesi

0
3480
barnabas-manastırı-ve-ikon-müzesi
barnabas-manastırı-ve-ikon-müzesi
- Reklam -

St. Barnabas Manastırı ve İkon Müzesi 

Salamis Antik Kenti ya da Salamis Harabeleri’ne giderken yol üzerinden yer alan St. Barnabas Manastırı ve İkon Müzesi, tüm değerleri ile turistlere sunulmuş durumdadır. Yılın her dönemi açılan ve Kıbrıs’ta kültür turizmi açısından önemli bir yere sahip olan manastır, süregelen yıllarca her daim restorasyon çalışmaları geçirmiştir. Neticesinde bugünkü haline kavuşan manastırı dilediğiniz zaman ziyaret edebilir, içerisinde yer alan ikonlar ile o dönemin hassasiyetini hissedebilirsiniz. Peki, bu denli ihtişama sahip tarihi esere ismi verilen St. Barnabas kimdir? 

St. Barnabas Kimdir? 

Yahudi bir ailenin çocuğu olup, Kıbrıs’ın o zamanki Salamis kentinde dünyaya gelmiş bir Hristiyan azizi olarak bilinmektedir. Levi Kabilesi’nden olan Barnabas, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelse de, farklı bir din olan, yani Hristiyanlık için çalışmalar yapmıştır. Şimdi size St. Barnabas, diğer adıyla Aziz Barnabas’ın hayatındaki önemli satırbaşlarından bahsedelim. 

 • Yahudi bir ailenin çocuğu olmasına karşın, Hristiyanlık için çalışmalar gerçekleştirmiştir. 
 • Havariler Çağı’nda yer alan Pavlus ile Anadolu için gerçekleştirilen 1. Misyon Gezisi olarak bilinen seyahatte yer almıştır. 
 • Kıbrıs’ta yer alan Kıbrıs Kilisesi’nin kurucusu olarak bilinir. Aynı zamanda kilisenin tanınması açısından da önemli bir kişiliktir. 
 • Havari Petrus’un akrabaları arasında yer almasının yanında, İncil yazarlarından biri olan Markus’un en önemli arkadaşları arasında yer alır. Şuan bulunan İncillerden birinin yazarıdır.  
 • Pavlus ile birlikte hareket etmesine karşın, onun karşıtı olan düşünceleri savundu. 
 • Düşünceleri uğruna öldürülen bir Hristiyan azizi olarak bilinmektedir. 
 • Her yılı11 Haziran günü, “St. Barnabas / Aziz Barnabas Günü” olarak kutlanmaktadır.  

Yukarıda St. Barnabas’ın hayatındaki önemli denilebilecek satırbaşlarından bahsetmeye çalıştık. Ancak hayatı ile bilinenler elbette ki bununla sınırlı değil. Peki, St. Barnabas’ın hayatı ile ilgili diğer önemli detaylar nelerdir? Sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım. 

St. Barnabas ve St. Barnabas Manastırı 

Yaşam sürdüğü zaman diliminde önemli bir tecrübeye ve bilgiye sahip olan Barnabas, şuan günümüzde bilinen 4 adet yazılı İncilden birinin yazarıdırBarnabas İncili ile bilinen Hristiyan azizi, bu sebepten ötürü başvurulan kaynaklar arasında yer alıyor. Yaşamı boyunca yaptığı çalışmalar neticesinde, Hristiyanlık için gerçekleştirdiği çalışmalar onun yaşamının sonunu getirmiştir. Yahudi halkın, Barnabas’ın yeni bir din ile ilgili çalışmasına karşı çıkması ve sonucunda da halk tarafından öldürülmesi, Hristiyanlık için çok mühim bir konudur. Peki, hayatındaki önemli anlar ile St. Barnabas Manastırı’nın yapılışı nasıl gerçekleşmiştir? 

 • St. Barnabas, Hristiyanlığı yaymak maksadı ile 45 yılında çalışmalarını sürdürmeye başlamıştır. Çalışmaları için seçtiği rota ise Kıbrıs olmuştur. Ona bu süreçte eşlik eden ise St. Paul olmuştur.  
 • Yahudi bir ailenin çocuğu olmasına karşın, Hristiyanlığı yaymak için çalışmalar yürütmesi sebebi ile Yahudiler tarafından öldürülmüştür. 
 • Cesedinin bulunamaması amacıyla halk, ayağına taş bağlayarak denize atarlar. 
 • St. Barnabas’ın bu yoldaki öğrencileri, ona yapılan bu durumun ardından, öldürenleri takip ederek, cesedinin kaybolmasını önlerler. Bataklıktan çıkararak, bir yeraltı mağarası denilebilecek yere gömerler. 
 • Ceset gömülürken de St. Barnabas’ın göğsüne, kendi el yazısı ile yazılmış İncil koyulur. Uzun yıllar bu şekilde kalan ceset, 400’e yakın yıl sonra bir rüya ile ortaya çıkar. 
 • Piskopos Anthemios ise rüyasında St. Barnabas’ın mezarını gördüğünü iddia eder ve belirtilen yeraltı mağarasını kazdırır. Gerçekten de St. Barnabas’ın mezarıdır. Onun olduğunu ise göğsündeki İncilden tanırlar. 
 • Piskopos Anthemios ise bunun sonucunda İstanbul’a gider ve durumdan İmparator Zeno’yu bilgilendirir. Böylece Kıbrıs Kilisesi tanınmış olur.  
 • İmparator Zeno ise bu süreç ile ilgili cesedin bulunduğu yere bir manastır inşa edilmesini söyler. Gerekli olan yardımda da bulunur. 
 • 477 yılında inşası tamamlanan manastır, süreç içerisinde belirli düzenlemeler ile bugüne kadar aktarılmıştır. 

Yukarıda, St. Barnabas’ın yaşamı ile ilgili önemli kısımlardan bahsedildi ve Kıbrıs’taki bu manastırın nasıl inşa edildiği söylendi. Peki, turistik açıdan ikon müzesi olarak da kullanılan bu manastır hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? 

St. Barnabas Manastırı ve İkon Müzesi Hakkında 

Manastırda, Hristiyanlık açısından önemli bilgiler ve ikonlar bulunmakla beraber, dönemin özelliğini taşıyan pek çok değeri de içerisinde barındırmaktadır. Kıbrıs’ın turizmi açısından çok önemli bir tarihi alan olması sebebi ile her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Peki, St. Barnabas Manastırı ve İkon Müzesi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? 

 • Manastır içerisinde bir adet kilise bulunur. Buna ek olarak bir avlu ve avlunun üç tarafında, papazların yaşadığı sanılan odalar bulunmaktadır. 
 • Akabinde bir ikon müzesi olarak da bilinen bu manastır, içerisinde birçoğu 18. yüzyıldan kalma pek çok Hristiyanlık dinine ait eser barındırmaktadır.  
 • Manastırın bahsedilen avlusu içerisinde yer alan bazalt bir değirmen, Enkomi’den; buna ek olarak pek çok taş ve sütun ise Salamis’ten getirilmiştir. 
 • Pazarların yaşadığı düşünülen alanlar ise çeşitli restorasyon faaliyetlerinden geçirilip, bir arkeoloji müzesi olarak faaliyete açılmıştır. 
 • Bu müzede, Neolitik dönemden başlayıp, Roma dönemine kadar pek çok farklı eser bulunur. Tarih açısından önemli değerlendirmelerin yapılmasına yarayan bu eserler, Kıbrıs’ın önemli bir destinasyon olmasına da sebep olmuştur. 
 • Girişin ücretli olduğu bu müzede, o dönemin tarihini yakından hissettirecek pek çok eser bulabilirsiniz. 

Gazimağusa yakınlarında yer alan bu tip pek çok eser bulunmaktadır. Kendinize bir tur planı ayarlayarak, tüm bu eserleri detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Peki, Gazimağusa’da St. Barnabas Manastırı’nın yanında hangi eserler ve doğal güzellikler bulunmaktadır? 

Gazimağusa’daki Diğer Eserler 

Gazimağusa’da, St. Barnabas Manastırı ve İkon Müzesi dışında pek çok eser bulunur. Bu eserleri dilediğiniz gibi ziyaret edebilir, kendinize farklı bir deneyim katabilirsiniz. Peki, bu eserler hangileridir? Sizlere bunlardan bahsedelim. 

 • Glapsides Plajı: Kamp ve bununla beraber tertemiz bir plajı bulunan bu doğal güzellik ile kendinize farklı bir deneyim yaşatabilirsiniz. Farklı bir deneyim maksadıylaher türlü aktivite için de seçenekler yer almaktadır. 
 • Salamis Harabeleri: Salamis Harabeleri, tarihi ve pek çok imparatorluğun sahip olmak istediği bir yer olması sebebi ile çok renklidir. Antik kent olarak hem çok geniş olup, hem de sizi o döneme götürmektedir. 
 • Namık Kemal Zindanı: Namık Kemal, vatan şairi olarak bilinmekle beraber, pek çok önemli edebi esere imza atmıştır. Sürgüne gönderildiği bu yerde de eserlerine devam etmiştir. Edebi düşüncelerin doğduğu bu yeri yakından görme şansına sahipsiniz. 

Tatilinizi kültür turizmine adayarak, kendinize bir şeyler katmak isterseniz, o halde size yukarıda sunduğumuz seçenekler çok değerli. Tarihi ve doğal güzelliği yakından keşfetmeniz için, harika bir plan yapmış olursunuz.  

- Reklam -