İkon Müzesi

0
1258
kıbrıs-ikon-müzesi
kıbrıs-ikon-müzesi

Kıbrıs İkon müzesi, Girne sınırları içerisinde yer alan önemli müzelerden biri de, Girne İkon Müzesi olarak dikkat çeker. İkon Müzesi olmasına etki eden husus ise, bir kilise olmasıdır. Zaten mimarisi ve içerdiği özellikler bakımından da tarihi anlamda önemli bir yere sahip. Sizler de bu ikon Müze’sini gezmeye karar verdiğinizde, inanın farklı özellikler ile karşı karşıya kalacaksınız. Çünkü tarih meraklısı iseniz ve tatilinizi kültür turizmine adadıysanız, bu harika bir seçenek. Peki, Girne’de yer alan İkon Müzesi ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Girne’deki Kıbrıs İkon Müzesi Tarihi

Arkhangelos Mikhael Kilisesi olarak bilinen bu tarihi müze, zamanla terk edilmiş bir kiliseye dönüştüğü için, turizme kazandırılmıştır. Şimdilerde, pek çok ziyaretçi tarafından gezilen bir ikon müzesi. Peki, bu müze ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kıbrıs’ın Girne şehrinde yer alan önemli bir müzedir. Müze olmadan önce, kilise olarak bir dönem açık kalmıştır. Ancak daha sonra terk edildiği için, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından korunarak, gerekli restorasyonlar ile müzeye çevrilmiştir.

1860 yılında inşa faaliyetlerine başlanan bu kiliseye, daha sonra 1885 yılında bir de çan kulesi eklendi. Bu çan kulesi, Kıbrıs’ın yüksek yerlerinden en net şekilde görülebilir.

  • 11 Haziran 1990 tarihinde, İkon Müzesi olarak faaliyete geçti.
  • Müze genel anlamda üç katlı olurken, tüm katlarda önemli eserler sergilenmektedir.
  • Özellikle 17. ve 19. yüzyıla ait ikonların sergilendiği bu müze, pek çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.
  • Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından daha önce saklanan ikonlar, bu müze açılınca, sergilenmeye başlandı.

Hz. İsa ve azizleri ile ilgili pek çok tasvirin bulunduğu bu müze, Kıbrıs’ın tarihi ve turizmi açısından da çok önemli. Çünkü 1700’lü yıllarda yapılan çalışmalar ve sanat açısından büyük öneme sahip eserler, İkon Müzesi içerisinde sergileniyor. Sizler de bu müzenin tarihini yerinden öğrenebilir, yapılışı ile ilgili öğrendiğiniz bilgileri, bu tarihi yerde canlandırabilirsiniz. Kültür turizmi meraklıları için çok önemli bir destinasyon olan Kıbrıs, Girne İkon Müzesi gibi önemli tarihi yerler ile de dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

- Reklam -