Boğaz Şehitliği

0
3223
boğaz-şehitliği
boğaz-şehitliği
- Reklam -

Kıbrıs Barış Harekâtı’nda, şehit olan Türk askerlerinin naaşlarının bulunduğu iki şehitlikten bir tanesidir. Boğaz Şehitliği ile beraber, Karaoğlanoğlu Şehitliği’nde de Türk askerlerinin naaşları bulunmaktadır. 20 Temmuz ve 16 Ağustos tarihleri arasında nihayete erdirilen Kıbrıs Barış Harekâtı’nda şehit olan Türk askerlerinden; er, erbaş, subay, astsubay, yedek subay ve mücahitlerden oluşan 329 şehit Boğaz Şehitliği’nde yatmaktadır. Anıtsal bir şehitlik olması sebebi ile de o dönemin durumunu hissetmek isteyen pek çok kişi, Boğaz Şehitliği’ni ziyaret etmiş ve etmeye de devam etmektedir. Peki, Boğaz Şehitliği ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kıbrıs Boğaz Şehitliği Hakkında

Boğaz Şehitliği’nde; şehitlik mertebesine ulaşan; 26 mücahit, 11 subay, 7 yedek subay, 256 er ve erbaş ile rütbesi belli olmayan 6 deniz şehidi ve 4 akıbeti belli olmayan asker, yatmaktadır. Bu nedenle manevi anlamda da Kıbrıs için harika bir yere sahiptir. Zaten Boğaz Şehitliği’nin kapısından girdiğiniz andan itibaren, o duyguları yaşayacaksınız. Çünkü size bu duyguların yaşatılması için kahraman Türk askerleri hakkında her türlü bilgiye de yer verilmiş. Bu bilgilere, şehitlik içerisinde yer alan danışma bürosundan detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Peki, Boğaz Şehitliği hakkında diğer bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • Anıt, yürüyüş yolları, sergi ve şehitlik alanı, 15 metre boyunca devam eder.
  • 200 m uzunluğunda bir tören alanının yanında, süs havuzu ile çardaklar da bulunmaktadır.
  • Çevre düzenlemesi, çeşitli aydınlatmalar ve diğer tüm detaylar, şehitlik içerisinde en iyi şekilde konumlandırılmış durumda.
  • Boğaz Şehitliği’nin en tepe noktasına, 15 metre uzunluğunda olan bir anıt yapılmıştır. Bu anıt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki bağlılığı en iyi şekilde anlatmaktadır.
  • 2 aslan heykeli, bayrağa sarılı halde bir asker ve heykel metni, şehitlik için tasarlanıp konumlandırılmıştır.

Manevi duygular hissetmek, insanların en çok gereksinim duyduğu anlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle Boğaz Şehitliği’ni ziyaret ederek, bu manevi duyguları en derinden hissedebilirsiniz. Karaoğlanoğlu Şehitliği ile Boğaz Şehitliği, Kıbrıs’ta şehadet şerbeti içen Türk askerleri için harika bir anıtsal şehitlik durumundadır. Sizler de dönemin duygularını hissetmek, bayrak için ne canlar verildiğini öğrenmek isterseniz, o halde Boğaz Şehitliği’ni ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda bizlerden daha detaylı bilgi almak isterseniz, bunun için İnstagram.com/kibristatatile/ isimli sosyal medya hesabımızı takip edebilirsiniz.

- Reklam -