Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi

0
2503
güzelyurt-arkeoloji-doğa-müzesi
güzelyurt-arkeoloji-doğa-müzesi
- Reklam -

Kıbrıs’ın Güzelyurt kentinin merkezinde bulunan Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi, pek çok önemli eser ve sergilenen doğal değerler çerçevesinde dikkat çeker. Güzelyurt Terminali’ne geldiğinizde, 1 km uzaklıkta bu müze bulunur. Zaten müzeyi bulmakta da hiç zorlanmazsınız. Çünkü sizin için her türlü tabela bölgede konumlandırılmış ve yanlış yola sapma durumu tamamen ortadan kalkmıştır.

Güzelyurt Doğa Müzesi

Müzenin iki bölümden oluşan, ilk bölümü olarak dikkat çeker. Zaten müzeye gerçekleştirdiğiniz girişlerde, ilk katta doğa müzesi bulunur. Danışma ve diğer tüm önemli makamlar da ilk katta yer almaktadır. Peki, Güzelyurt Doğa Müzesi’nde neler sergilenmektedir?

 • Kıbrıs faunasında yer alan pek çok dondurulmuş hayvan bulunmaktadır.
 • Tilki, kuş türleri, balık türleri, kaplumbağa ve çeşitli sürüngen türleri, dondurulmuş halde bu müzede yer almaktadır. Hayvanlar dondurulmuş halde bulundukları için, belirli periyotlar halinde bakımları da gerçekleştiriliyor.
 • Müzedeki Doğa Koleksiyonu isimli alan, 2017 yılında faaliyete geçmiştir.
 • Kıbrıs’ın faunasının tanınması adına önemli bir müze konumunda yer almaktadır.

Güzelyurt Doğa Müzesi’ni ziyaret ederek, bu faunaya ait önemli hayvan türlerini görebilir, onları canlıymış gibi hissedebilirsiniz. Müzeyi ziyaret ettiğinizde, bahsetmek istediğimiz durumu çok daha net anlayacaksınız.

Güzelyurt Arkeoloji Müzesi

Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi isimli müzenin, ikinci kattaki bölümüne verilen isimdir. Bu bölümde, Kıbrıs’ta keşfedilmiş önemli kalıntılara ve eserlere ait parçalar sergilenmektedir. Parçalardan her biri, önemli tarihi düğümleri ortaya çıkardığı için, Kıbrıs’ta en çok tercih edilen müzeler arasında başlarda yer alır. Peki, Güzelyurt Arkeoloji Müzesi hakkında bilinmesi gereken diğer değerler nelerdir?

 • Soli Kenti ve Vouni Sarayı, Arkeoloji Müzesi içerisinde sergilenen pek çok tarihi eserin çıkarıldığı önemli noktalar arasında yer almaktadır.
 • Burada yer alan tüm eserler, Neolitik Çağ ile Orta Çağ arasında, kronolojik bir şekilde sınıflandırılmıştır.
 • Artemis Heykeli ve Tumba Tu Skuru, Güzelyurt Arkeoloji Müzesi’nin en değerli parçaları arasında yer alır.
 • Artemis Heykeli ile beraber, iki tane geyik heykelciği, tesadüfi bir şekilde keşfedilmiştir. Bu eserleri keşfeden ise, Salamis’i 1980 yılında ziyaret eden bir turisttir. Bu turist, tarihi eserleri denizden çıkartmıştır.
 • Heykellere genel anlamda bakarsak, M.S. 2. yüzyıla kadar dayanmaktadır.
 • Soli Kenti’nde tespit edilen Mezar 4’te bulunan pek çok tarihi eser, şuan için Güzelyurt Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.
 • Tarihi bölgelerde yapılan kazı çalışmalarında da 2500 yıllık bir tarihe sahip olduğu düşünülen eserler, Güzelyurt Arkeoloji Müzesi’nin en önemli değerleri arasındadır.

Tarihe ışık tutan önemli bölgeler kadar, bu bölgelerde yer alan heykelcikler, kalıntılar ve daha fazlası, müzelerde sergilenir. Güzelyurt Arkeoloji Müzesi bu yerler arasında ilk sırada yer alır. St. Mamas Kilisesi’nin de hemen yanında bulunmaktadır. Dilerseniz, bu kiliseyi de ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda bu kilise bir İkon Müzesi olarak biliniyor.

Kıbrıs’ın pek çok bölgesinde ortaya çıkan sütunlar ve mezar taşları gibi kalıntılar, Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi’nin giriş kısmında sıralanmıştır. Müzeye ilk girişten itibaren, bahçede bu kalıntılar ile de karşılaşacaksınız. Bu nedenle ziyaretiniz sırasında kesinlikle hızlı olmaya çalışmayın. Aksi durumda inanın pek çok değeri gözden kaçırabilirsiniz.

Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Müzenin içeriği ve sahip olduğu eserlere genel anlamda baktığımızda, pek çok farklı husus ile karşı karşıya kalınıyor. Zaten ziyaretiniz sırasında sizler bu hususları en iyi şekilde fark edeceksiniz. Çünkü bir tarihi yeri gezmiş kadar oluyorsunuz. Buna bir de doğa koleksiyonu eklenince, Güzelyurt’ta yer alan müzenin değeri katbekat artmış oluyor. Peki, bu müze ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Müze, haftanın 7 günü de açıktır. Ancak açık kalma saatleri mevsime göre farklılaşır. Yani yaz aylarında 08:00 ile 18:00 arasında açıkken, kış aylarında ise 08:00 ile 15:30 arasında açık kalmaktadır.
 • Müzeye giriş ücretsiz değildir. Bunun için belirlenmiş ücret var. Bu ücret; öğrenci ve askerler için 5 TL’dir. Tam bilet ise 7 TL olarak belirlenmiştir. Aldığınız bu bilet ile yan tarafta yer alan St. Mamas Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Her iki yer için de geçerli olan bir bilettir.

Yukarıda da net bir şekilde bahsedildiği üzere, Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi size her türlü deneyimi katacaktır. Aynı zamanda bizleri İnstagram.com/kibristatatile/ isimli sosyal medya hesabımızdan takip ederek, daha farklı bilgilere de sahip olabilirsiniz.

- Reklam -