Milli Mücadele Müzesi

0
2543
lefkoşa-milli-mücadele-müzesi
lefkoşa-milli-mücadele-müzesi
- Reklam -

Lefkoşa’nın burçlarından onbirincisi olan Musalla Burcu üzerinde, Mücahitler Sitesinde kurulmuş bu müzede 1878 yılından günümüze kadar devam eden Kıbrıs Türk Toplumunun Milli Mücadelesinin belgeleri, silah örnekleri, kullanılan teknik cihazları ve fotoğrafları ile Sancak ve Bayrakları sergilenmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da yer alan, milli mücadelenin her detayını içerisinde barındıran bir müzedir. Mili Mücadele Müzesi, Lefkoşa’da bulunan Mücahitler Sitesi üzerine kurulmuştur. Mücahitler Sitesi ise Musalla Burcu üzerinde yer alır. Musalla Burcu’na, her dönemde farklı isimler verilmesi sebebi ile de, isim konusunda değişiklikler göze çarpar. Bu çerçevede Venedik döneminde “Barbaro”, Osmanlı Devleti döneminde ise “Musalla” adı verilen Musalla Burcu, şimdilerde “Barbar” olarak da bilinir. Peki, bu denli öneme sahip müzenin tarihi ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Milli Mücadele Müzesi ve Tarihi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin verdiği milli mücadelenin bir örneğine rastlamak gerçekten çok güçtür. Çanakkale’de verilen milli mücadelenin bir örneği gibi olması sebebi ile de, harika bir müze kurularak, insanların bilgilendirilmesi sağlanmıştır. Bu çerçevede düşünüldüğünde, Milli Mücadele Müzesi’nin asıl ve en önemli amacı; 1878 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin milli mücadelesi sırasında yapılanlar, katlanılanlar ve gerçekleştirilen adımları net bir şekilde göstermektir. Tüylerinizin diken diken olacağı müzenin içeriği de aşağıdaki gibidir:

  • 680 m2 üzerine inşa edilen bu müze, 1978 ve 1982 yılları arasında tamamlanmıştır.
  • 100’lerce yıl süren milli mücadelenin kanıtlanması ve belgelenmesi maksadı ile bütün ihtişamı ile Mücahitler Sitesi’nde yer almaktadır.
  • Müze askeri bir bölgededir ve bu sebeple içeri girişlerde hassasiyet yüksektir. Müze girişindeki görevlilere, kimliklerinizin teslim edilmesi zorunludur.
  • Müzeye adım attığınızda, giriş salonu ile beraber 3 farklı bölümün bulunduğunu net bir şekilde görebilirsiniz.
  • Aynı zamanda müzenin modern bir şekilde tasarlanması, görenleri müzeye hayran bırakır. Bu nedenle görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Müzenin bölümleri ile ilgili de bilinmesi gereken pek çok detay vardır. Sizlere bu hususlardan da bahsetmeye çalışalım.

Milli Mücadele Müzesi’nin Bölümleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin verdiği milli mücadeleyi en iyi şekilde tanıtan ve anlatan müze, oldukça dikkat çekici bir yere sahiptir. Bu nedenle her bölümünde ayrı bir maneviyat yatar. Müzeden içeri adım atar atmaz, bu maneviyatı sonuna kadar hissedebilirsiniz. Peki, Milli Mücadele Müzesi ve bölümleri hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • Giriş Bölümü: Müzeye ilk adım attığınızda, sağ tarafta Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi ve “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” yazısı ile karşı karşıya kalırsınız. Sol tarafa genel anlamda bakarsak; Faruk Küçük’ün kendisinin bir sözü ve Kıbrıs’ın üç liderinin portreleri sıralanmıştır.
  • Birinci Bölüm: 1878 ile 1964 yılları arasında, Kıbrıs Türk’lerinin vermiş olduğu mücadeleyi kanıtlayan görseller ve yazılar sizleri karşılar. Kıbrıs Türk’lerinin Rumlara karşı kullandığı silahlar da bu bölümde yer alır. Aynı zamanda Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel ile ilgili de bir bölüm bulunur.
  • İkinci Bölüm: 1967 yılında, Rauf Denktaş ve arkadaşlarının Kıbrıs’a gelmelerini sağlayan sandal, müzenin ikinci bölümünde bizleri karşılar. 1967 yılından başlayarak gerçekleşen milli mücadele ve direnişe ait görseller, kullanılan silahlar da müzenin bu bölümünde bizler için sergilenmektedir.
  • Üçüncü Bölüm: Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirilmesinden sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ada içerisindeki ekonomik, sosyal ve psikolojik yapısı, bu bölümde konu alınmıştır. Çeşitli yazılar ve görseller ile bu dönem betimlenmiştir. Milli mücadele sürecinde elde edilen haklar, bu hakların asla geri verilmeyeceği net bir şekilde anlatılırken, şehitlerimizin isimlerinin yer aldığı bir anıt da bulunur.

Yukarıda, insanlara maneviyat aşılayacak, o döneme bizleri götürecek önemli bir değer anlatıldı. Milli Mücadele Müzesi. Kesinlikle deneyimlenmesi gereken, insanı o döneme aktaran önemli bir müze. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türkleri’nin yaşadıkları tüm olumsuzluklar, bu olumsuzluklara rağmen elde ettikleri başarılar, hepimize net bir şekilde gösteriliyor. Müzeye adım attığınız anda, kendinizi kesinlikle o dönemde hissedeceksiniz. Çünkü en önemli hedef budur.

Kıbrıs’ın tarihi ve şimdiye kadar elde ettiği başarılar pek çok kez, pek çok farklı yerde vurgulandı ve vurgulanmaya da devam ediyor. Ancak burada önemli olan, bu vurgunun ne kadar anlaşıldığı. İşte sizler de Milli Mücadele Müzesi ile bu anlamlı yolculuğa çıkabilirsiniz. Emin olun, hiç pişman olmayacaksınız. Bu yolculuk, size manevi pek çok şey kazandıracak.

- Reklam -