Yiğitler Gafgarit Festivali

0
1228
yiğitler-gafgarit-festivali
yiğitler-gafgarit-festivali
- Reklam -

Yiğitler köyünde, Nisan ayında Gafgarıt (Yabani Enginar) Festivali, düzenleniyor.

Yiğitler Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği’nin organizasyonu ve Değirmenlik Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen Gafgarıt Festivali’nde Değirmenlik Belediyesi Halk Dansları ve Lane Dancer ekibinin gösterileri ile “Ultrasound”, “Kandıralılar” ve “Sekmen” in konserleri de yer alır.

Festivalde pişirmeye hazır Gafgarıt satışları yanında, yöre insanının el emeği ürünleri de pazarlanıyor.

“İnsanlarımıza farklı bir gün yaşatmak, mutfağımızda unutulmaya yüz tutmuş gafgarıtı yeni nesillerle tanıştırmak ve bölgemiz insanının, sanatçılarının becerilerini tanıtmak amacıyla bu festival düzenleniyor.

GAFGARIT NEDİR?

Doğada kendi başına çıkan ve hiçbir bakımı gerektirmeden olgunlaşan bir bitki olan gafgarit, yabani enginar türlerinden.

Gafgarıt, çeşitli literatürlerde, cinara, kargel, kengel, eşekdikeni, büyük devedikeni, domuz dikeni gibi isimler altında verilen ve dikenlerinden dolayı toplanması ve ayıklanması zor bir bitki.

Gafgarıtın iyi bir kan temizleyicisi olduğu, karaciğere faydalar sağladığı, mide, hazımsızlık ve migren hastalıklarının vazgeçilmezlerinden olduğu, antioksidan etkileri ile cilt ve prostat kanserleri tedavisinde önemli bir yeri olduğu belirtiliyor.

PİŞİRME ÖNERİLERİ

Gafgarıtın pişirilme önerileri, gafgarıt dikenleri temizlendikten sonra kalan yumrusu parçalara ayrılarak, yumurta, patates ve kuşbaşı etle kızartması olabileceği gibi, fırında da pişirilebilir, haşlama veya yahni yapılabilir.

- Reklam -